- Objevili jsme novou kategorii planet?
- V NASA jim pracovně říkají Oční bulva
O exoplanetách, kterým se říká horké Jupitery, už jste určitě slyšeli. A jistě víte i o takzvaných mini Neptunech a super Zemích. Ale slyšeli jste už o planetách typu Oční bulva? Ano, vědci se domnívají, že existuje kategorie planet, která znepokojivě připomíná obří lidské oko. Prostě tam někde jsou a hledí do nekonečného vesmíru.
Nepřehlédněte: Teleskop hledající mimozemšťany zachytil podivný signál z hlubokého vesmíru. Připomíná hru na píšťalku
Obří oko hledící do vesmíru
Vědci se domnívají, že vzhled těchto těles souvisí se slapovým uzamčením. Slapové uzamčení (neboli zachycená rotace) je situace, kdy je jedna strana astronomického tělesa vždy přivrácena k druhé. Nazývá se také synchronní rotace.
Například Měsíc je slapově uzamčen vůči Zemi, proto z naší planety nikdy nevidíme jeho odvrácenou stranu. Země však není slapově vázána na Slunce – proto existuje něco jako cyklus den/noc – a už dlouho víme, že existují exoplanety, které jsou slapově vázány na své hvězdy. To znamená, že na jedné jejich straně je věčný den a na druhé věčná noc.
V závislosti na tom, jak blízko je planeta ke své hvězdě, může mít jednu stranu rozžhavenou do běla, zatímco část v temnotě může pokrývat hluboká vrstva ledová čepice, která se ovíjí dokola kolem a je zakončena ledovcovým prstencem.
Podle studie z roku 2013, která byla uveřejněna v časopise Astrobiology, by tento prstenec mohl být hypoteticky obyvatelný – ve věčném soumraku, s vodou z tajícího ledovce, která by umožnila vznik úrodné oblasti, kde by mohla růst vegetace.
Takové planetě známý astronom NASA Sean Raymond přezdívá „žhavá Oční bulva“ a dále zmiňuje i možnou existenci planety „ledová Oční bulva“, ležící ve větší vzdálenosti od své hvězdy, daleko od spalujícího záření.
Skutečně mohou hostit život?
Ta má na své noční straně stále ledovou čepičku, ale na straně přivrácené k hvězdě už není vyprahlá — povrch tam není rozpálený na tisíce stupňů Celsia, místo toho tam je tekutý oceán, který by mohl být obyvatelný.
„Exoplanety typu Oční bulva patří mezi extrémní případy, ale každá planeta, která je slapově vázána ke své hvězdě, bude pravděpodobně vypadat velmi odlišně na své denní a noční straně,“ poznamenal Raymonds.
„Rozdíly mohou být způsobeny mraky shlukovanými v určitých oblastech, přednostním táním ledu na denní straně nebo mrznutím ledu na noční straně, nebo z mnoha dalších možných důvodů,“ uzavřel.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert