Mars

Jsme blízko přelomovému objevu. Na Venuši může být život, oznámili vědci

  • Astronomové oznámili objev vzácné molekuly fosfanu v oblacích planety Venuše.
  • Může jít o potenciální ukazatel života v atmosféře na naší sousední planetě.

Mimozemský život může být mnohem blíž, než ho čekáme. Podmínky na Venuši totiž podle posledních zjištění vědců nemusí být tak nehostinné, jak se doposud předpokládalo.


Nepřehlédněte: NASA objevila ve vesmíru objekt, který nemá existovat. Je to hotová kosmická fosilie, říkají vědci


Na Venuši našli možné stopy života

Venuše, druhá planeta Sluneční soustavy, mohla být miliardy let obyvatelná. Podle studie amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) mohla mít totiž kdysi podobné podmínky jako Země, než se záhadnou událostí proměnila v „pekelný svět“.

Když byl v atmosféře Venuše objeven fosfan, tedy plyn, který se uvolňuje při rozkladu organické hmoty a indikuje možnou přítomnost života, někteří odborníci namítali, že je atmosféra Venuše plná kapének kyseliny sírové a v takovém prostředí by podle stávajících poznatků vědy mohlo těžko něco přežít.

Nová studie vědců z University of Cardiff publikovaná serverem The Space však upozorňuje, že v atmosféře Venuše je zároveň amoniak. Záhadný původ obou látek znamená, že někteří experti nyní vážně zvažují myšlenku, že mohou mít na Venuši biologický zdroj. 

Pokud na planetě existuje život, nenachází se na povrchu nebo pod ním, ale vysoko v oblacích Venuše. Fosfan a amoniak detekoval teleskop James Clerk Maxwell Telescope (JCMT) na Havaji a teleskop Green Bank Telescope v Západní Virginii.

„Nevíme, jak v okysličené atmosféře, jako je ta na Venuši, vzniká fosfan a amoniak,“ uvedl člen týmu a astrofyzik Dave Clements z londýnské Imperial College. Na druhou stranu není ani jasné, proč biologie na Zemi produkuje fosfan. Nevíme, proč bakterie fosfan produkují, ale dělají to.“

Venuše
Zdroj: GooKingSword / Pixabay

Hledání mimozemského života

Plyny se nachází zhruba 50 kilometrů nad povrchem Venuše a astronomové si jejich přítomnost na druhé planetě od Slunce nedokážou zatím vysvětlit jinak než možnou přítomností života.

První detekce fosfanu na Venuši byla oznámena v roce 2020, mnozí experti však namítali, že data mohla být zkreslená. Nejnovější pozorování však prvotní hypotézu potvrdila. Claments vysvětlil, že nová data pocházejí ze tří pozorovacích kampaní, z nichž každá poskytla 140krát více informace než měli k dispozici před čtyřmi lety.

Vědci už desetiletí spekulují, že horní patra oblačnosti na Venuši by mohla poskytovat domov mikroorganismům volně poletujícím vysoko nad rozpáleným povrchem, které vykazují odolnost k vysoké kyselosti okolního prostředí. Detekce fosfanu a amoniaku by mohla ukazovat na přítomnost takového mimozemského atmosférického života.

Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Myslím, že Baba Vanga tuhle teorii má v seznamu předpovědí, a nebude asi daleko od pravdy 😉

  2. Jsme blízko přelomovému objevu.
    Na Venuši může být život, oznámili vědci.
    ———————————————————

    To je sice hezké, podstatné je, že tam nejsou obchody s potravinami jako tady na Zemi, tak nevím,
    o čem se vědci baví !

    Chtějí se tam snad přestěhovat ???

Comments are closed.