Mars

Jsme blízko přelomovému objevu. Na Marsu může být život, oznámili vědci NASA

  • Na Marsu je mnohem víc vody, než jsme si mysleli.
  • Mohla by naplnit oceán, říkají vědci.

Geofyzici objevili pod povrchem Marsu obrovský skrytý oceán, ve kterém by se podle nich mohl nacházet život. Odborníci zveřejnili svou studii v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).


Nepřehlédněte: Jejich supernabíječka nabije chytrý telefon za pár minut. Z nuly na sto procent


Na Marsu našli obrovský rezervoár vody

Obrovský podzemní rezervoár, objevený na základě seismických dat pořízených sondou InSight Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), obsahuje tolik kapaliny, že by pokryla celou planetu oceánem o hloubce jednoho kilometru. Je však příliš hluboko, než aby se k ní dalo dostat jakýmkoli známým způsobem.

Voda je uvězněna ve vrstvě rozpukaných hornin v hloubce 11,5 až 20 kilometrů pod vnější kůrou rudé planety a její dosažení by vyžadovalo vrtné práce, které se na Zemi dosud nepodařilo uskutečnit.

Pokud se k ní však lidé jednoho dne dostanou, je to podle vědců slibné místo pro hledání života. „Voda je nezbytná pro život, jak ho známe,“ uvedl spoluautor studie Michael Manga, profesor věd na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Nevidím důvod, proč by podzemní nádrž nebyla obyvatelným prostředím. Na Zemi to určitě platí – hluboké doly hostí život, dno oceánu hostí život.“

„Nenašli jsme žádné důkazy o existenci života na Marsu, ale alespoň jsme identifikovali místo, které by v principu mělo být schopné udržet život,“ dodal Manga.

Mars
Zdroj: Aynur Zakirov / Pixabay

Je na rudé planetě život?

Vyschlé říční kanály, delty a jezerní dna protínají povrch Marsu a poskytují vědcům dostatek důkazů o tom, že na povrchu vyprahlé planety kdysi tekla voda v hojném množství. Přibližně před 3,5 miliardami let však došlo k náhlé změně v marsovské struktuře.

Co způsobilo rychlé vysychání, není jasné, i když vědci předpokládají, že mohlo být způsobeno náhlou ztrátou magnetického pole planety nebo dopadem asteroidu. Vědci, kteří se podíleli na nové studii, použili k prozkoumání nitra planety data nasbíraná sondou InSight – robotickou seismologickou laboratoří NASA, která v letech 2018 až 2022 zkoumala nitro rudé planety.

Zkoumání hlubší kůry Marsu odhalilo, že se skládá z mozaiky roztříštěných vyvřelých hornin, které obsahují více než dost kapalné vody na naplnění marťanských oceánů. To je známkou toho, že voda před všemi těmi miliardami let neunikla do vesmíru, ale místo toho prosakovala do kůry planety.

V současné době je prozkoumání oceánu na Marsu mimo technické možnosti lidstva (nejhlubší díra, který kdy byl na Zemi vyvrtána, Kola Superdeep Borehole, dosáhla hloubky 11 034 metrů pod hladinou moře). Přesto to není jediné místo, kde vědci hledají život na Marsu. Vzorky marsovského prachu, a možná i důkazy o dávném životě, totiž již mohlo nasbírat vozítko Perseverance, které od roku 2021 zkoumá povrch kráteru Jezero a sbírá geologické vzorky.

Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: Live Science, techSpot

Total
0
Shares