Pomozte s dobrou věcí hackerům z Anonymous

Jediný virus stojí za třetinou kybernetických útoků v Česku. Lidem krade hesla

  • Počet detekcí pro všechny škodlivé kódy v Česku zůstává nadále vysoký
  • Experti ze společnosti ESET nadále varují před e-mailovými útoky

Březnová statistika detekcí pro zařízení s operačním systémem Windows opět potvrdila převahu spywaru v Česku. Jeho prostřednictvím se útočníci snaží odcizit uživatelská hesla. Zatímco v minulých měsících analytici detekovali malware v česky pojmenovaných e-mailových přílohách, v březnu byly tyto útoky spíše ojedinělé. I přesto nadále platí varování, aby uživatelé rozhodně nepodceňovali bezpečné zacházení se svou elektronickou poštou.


Nepřehlédněte: Ruský malware útočí na telelefony s Androidem! Ujistěte se, že vás nešpehuje a nesbírá vaše data


Virus Agent Tesla útočí

Počet detekcí malware pro zařízení s operačním systémem Windows v Česku se ani v březnu výrazně nezměnil. Dlouhodobě přítomné škodlivé kódy, které se zaměřují na hesla českých uživatelů, tak zůstaly stabilní po celé první čtvrtletí roku 2022.

„Zatímco v předchozích měsících jsme pravidelně varovali před přílohami, které byly pojmenovány jako účtenka, faktura, nebo objednávka, v březnu se české názvy nebezpečných příloh objevovaly spíše ojediněle. Nejedná se o nijak nezvyklou situaci, útočníci pravděpodobně jen zkoušejí různé strategie,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Spyware je druh škodlivého kódu, který se zaměřuje na uživatelská hesla uložená v internetových prohlížečích nebo e-mailových klientech, jako jsou Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird nebo Yandex. Uniklá hesla pak často končí na černém trhu a mohou být zneužita k celé řadě dalších útoků.

Malware
Zdroj: Ed Hardie / Unsplash

Dalšími z nejčastěji objevených škodlivých kódů byly v březnu také spyware Formbook a password stealer Fareit s téměř srovnatelným počtem detekcí. „Spyware Formbook útočil v první polovině měsíce, a to 11. března. Password stealer Fareit poté útočil 7. března. Jako jediný útočil aktivně v českém jazyce, škodlivá e-mailová příloha byla pojmenována Objednávek(P.O_R6790074)_INTERCOM_Bohemia.exe,“ dodává Jirkal.

E-mail zůstává hlavním nástrojem k šíření virů

Bezpečnostní experti opakovaně apelují na uživatele, aby nespouštěli a neotvírali soubory, které obdrží e-mailem od neznámého odesílatele. Pokud se odesílatel jeví jako zástupce nějakého úřadu či instituce, například banky nebo poskytovatele energií, doporučují, aby si uživatelé takto obdržené e maily potvrdili přímo na oficiální zákaznické lince.

Zdroj náhledové fotografie: Max Bender / Unsplash

Total
0
Shares