Červí díra, černá díra

Je možné projít červí dírou a poslat zprávu domů? Vědci přišli s novou teorií

  • Červí díry vědce od nepaměti fascinují
  • Opravdu můžeme cestovat v čase?

Vědci se pokouší zjistit, zda je možné cestovat červí dírou a poslat signál zpět domů. Modely hypotetických červích děr – mostů, které vytvářejí zkratku mezi dvěma vzdálenými místy v časoprostoru, ukázaly, že jsou extrémně křehké a mohou implodovat, pokud do nich něco spadne, ale světelný puls může být schopen tento kolaps překonat. Upozornil na to server New Scientist.


Nepřehlédněte: Je vesmír hologram? Vědci simulovali červí díru v kvantovém počítači. Výsledek je šokoval


Červí díra alias vesmírný tunel

Ben Kain z College of the Holy Cross v Massachusetts a jeho dva studenti simulovali průchozí černou díru, aby zjistili, co se stane, když do ní vstoupí hmota. Zjistili, že „vhozením“ normální hmoty dovnitř se červí díra rychle zhroutí, ale ne dostatečně rychle na to, aby teoreticky nebylo možné poslat „zprávu domů“.

Typ červí díry, který simulovali, je udržován v otevřeném stavu netradičním typem teoretické hmoty, kterému se říká hmota duchů a má zápornou energii. Existují určité důkazy, že kvantovými efekty lze vytvořit velmi malé množství záporné energie, ale představa, že by jí někdy mohlo být dost na vytvoření červí díry, je stále velmi spekulativní.

„Jednoduše jsme před energii dali záporné znaménko. Z fyzikálního hlediska to může být naprosto směšné, taková hmota nemusí mít žádný vztah k realitě,“ řekl Kain. „Jen se snažíme přijít na to, jak by červí díra mohla vypadat a jak bychom ji mohli simulovat. Červí díry jsou hypotetické, takže použití hypotetické hmoty možná není tím největším problémem. Záporná energie v simulacích je potřebná k tomu, aby se červí díra dala překonat.“

Vědecký průlom?

Konkrétní druh červí díry vědců z USA by nevypadal jako tradiční červí díra. „Vypadala by stejně jako okolní prostor,“ uvedl Kain. „Ale přidejte trochu běžné hmoty a most by se začal zužovat a pak uzavírat a vstupy na obou koncích by se zhroutily a staly by se dvěma odlišnými černými dírami.“ I kdyby tento proces byl velmi rychlý, nebyl by okamžitý.

„Nevidíme způsob, jak byste se po průchodu mohli vrátit, ale mohli byste dostat signál zpět ke svým přátelům,“ dodal vědec. To znamená, že hypoteticky by bylo možné vyslat tímto druhem červí díry sondu, která by se dozvěděla něco o druhé straně – ačkoli v simulacích neprošla červí dírou všechna hmota, takže není jasné, zda by se sonda na druhou stranu dostala celá.

Červí díra, černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Zatím je vše jen v rovině teorie

„Jistě, jakmile se jedna z těchto červích děr vytvoří, mohl by jí projít signál, ale stále zůstává otázkou, jak byste ji vůbec mohli vytvořit,“ řekl Olivier Sarbach z Michoacanské univerzity svatého Mikuláše z Hidalga v Mexiku. „Jsou velmi nestabilní, takže by bylo velmi obtížné je zkonstruovat.“

„Je to na hranici toho, co je a co není věda – neporušuje to fyzikální zákony, ale pravděpodobně to nebude možné v dohledné době realizovat,“ doplnil ho kolega Francisco Guzmán. „Je to taková šedá zóna vědy.“

Zdroj náhledové fotografie: Genty / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares