- Používáte aplikaci DeepSeek?
- A víte o tom, že vaše data odesílá nešifrovaně do Číny?
O čínském chatbotovi DeepSeek se v poslední době nehovoří jen v superlativech. Ano, čínská umělá inteligence krátce po svém uvedení způsobila celosvětový poprask, protože se ukázalo, že její schopnosti simulovaného uvažování se vyrovnají ChatGPT od americké OpenAI. Najevo ale vyšlo i to, že razí cenzuru jako řemen a že data – nešifrovaná – odesílá na servery v Číně.
Nepřehlédněte: Dvouhlavé monstrum z Číny! Monumentální větrná turbína je jedním z největších strojů v historii lidstva
Nad DeepSeekem se stahují mračna
Je proto nabíledni, že Spojené státy se chystají zakázat používání čínské umělé inteligence (AI) DeepSeek ve veřejných institucích a v rámci kritické infrastruktury. Zákonodárci v USA se totiž obávají vlivu Číny a možného úniku dat, proto plánují čínskou aplikaci postavit mimo zákon.
K ještě razantnějšímu kroku přistoupili v Austrálii, na Tchaj-wanu a nově i v Jižní Koreji, kde aplikaci DeepSeek smazaly z oficiálních internetových obchodů pro mobilní platformy Android a iOS. Také tamní úřady znepokojuje únik uživatelských dat.
„Zjistili jsme, že údaje uživatelů společnosti DeepSeek putovaly na servery ByteDance. Když uživatelé přistupovali ke službě DeepSeek, byly jejich informace předávány společnosti ByteDance,“ uvedla podle deníku Korea JoongAng Daily Komise pro ochranu osobních údajů (PIPC).
Vaše data odesílá nešifrovaně do Číny
Je známo, že společnost ByteDance se na AI projektu DeepSeek nijak nepodílí. Není proto jasné, co obě strany ke spolupráci vede. Čínská AI je zkrátka riziková, stejně jako jakýkoliv jiný čínský produkt (chytrý kartáček, telefon, počítač a tak podobně). Nedělejme si žádné iluze – jsou to aktivní/pasivní bojovníci čínského režimu.
Pokud vám to uniklo, v USA republikánský senátor z Missouri Josh Hawley přispěchal nedávno s návrhem zákona Decoupling America’s Artificial Intelligence Capabilities from China Act of 2025, který počítá se smazáním DeepSeeku z obchodů pro chytré telefony App Store a Google Play.
Pokud by se někdo pokusil aplikaci stáhnout z obchodů třetích stran a na území USA ji používal i přes zákaz, hrozila by mu nejen pokuta jeden milion dolarů, ale i to, že stráví 20 let za mřížemi.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI) , zdroj: autorský text, bgr