Smrt, AI

„Je až děsivě přesná“. Vytvořili kalkulačku smrti s umělou inteligencí, která vypočítá, kdy zemřete

  • Umělá inteligence u některých lidí vzbuzuje obavy
  • A oprávněně! Na světě je totiž program, který přesně předpoví den vaší smrti

Pokud zatím nebylo dost důvodů k obavám z rozmachu umělé inteligence (AI), vědci nyní zjistili, že ji lze využít k děsivě přesné předpovědi, kdy zemřete. Upozornil na to server Unilad.


Nepřehlédněte: Chrome obsahuje nebezpečnou chybu, přiznal Google. Hackeři mohou propašovat do PC virus


Co říkáte na kalkulačku, co předpoví smrt?

Stejně jako zavádění každé nové technologie vyvolala i umělá inteligence řadu obav. Je možné, že časem se ohlédneme zpět a budeme se smát stejně jako ti, kteří se báli rádia, televize nebo internetu.

A i když ne každý chce vědět, kolik mu „ještě zbývá“, nově vyvinutá kalkulačka smrti s umělou inteligencí, známá jako „life2vec“, dokáže s překvapivou přesností předpovědět, kdy člověk zemře.

Model vytvořili vědci z Dánska a USA, kteří do něj vložili zdravotní údaje a demografické záznamy šesti milionů Dánů. Stejně jako ChatGPT se chatbot naučil předvídat, co bude na základě dodaných  dat nasledovat. Na rozdíl od ChatGPT však tato umělá inteligence využívá informace, jako jsou příjem, profese a lékařské záznamy, k určení délky života, nikoli ke skládání poezie.

Tým testoval Life2vec na skupině lidí ve věku 35 až 65 let, z nichž polovina zemřela v letech 2016 až 2020. AI předpověděla, kdo zemře a kdo bude žít, s překvapivou přesností – 78 %. Neuronový model tak v podstatě s dostatkem informací dokáže určit, jaká je osobnost daného člověka a také to, kdy pravděpodobně zemře.

Umělá inteligence
Zdroj: kiquebg / Pixabay

Je až děsivě přesná

Naštěstí, nebo ne, záleží na úhlu pohledu, chatbot není v současné době k dispozici pro veřejnost. Tým vedený profesorkou Sune Lehmann Jørgensenovou upozornil, že vzhledem k tomu, že model byl vycvičen výhradně na datech z Dánska, nemusí být výsledky u lidí z jiných zemí přesné. Zdůraznil také, že se tato sofistikovaná umělá inteligence nesmí dostat do rukou zaměstnavatelů a pojišťoven.

„Je jasné, že náš model by neměla používat pojišťovna, protože celá myšlenka pojištění spočívá v tom, že sdílením nedostatečné znalosti toho, kdo bude tím nešťastníkem, kterého postihne nějaká nehoda, smrt nebo ztráta batohu, můžeme toto břemeno tak trochu sdílet,“ řekla profesorka a dodala, že nikdo z účastníků studie nebyl informován o svých předpovědích. Závěrem pak dodala, že vědět, kdy zemřete, má jednu výhodu – můžete to oddálit.

Zdroj náhledové fotografie: sciencefreak / Pixabay, zdroj: Unilad

Total
0
Shares