SLIM, JAXA

Japonská sonda na Měsíci poslala vědcům poslední fotografii. Nyní hibernuje, aby přežila nízké teploty

  • Japonský modul SLIM se odebral k zimnímu spánku
  • Vědci doufají, že v režimu hibernace přežije

Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala na povrch Měsíce lander, který nesl na palubě dvě miniaturní robotická vozítka: LEV-1 a LEV-2 (či také SORA-Q). Modul SLIM přistál v kráteru Shioli, který má šířku 300 metrů a leží v měsíčním moři Mare Nectaris. Včera se však aparát záměrně odmlčel, aby v režimu hibernace přečkal mrazivou měsíční noc.


Nepřehlédněte: Scéna jako z Věřte, nevěřte! Řidiči Tesel pozorují neviditelné chodce na hřbitovech


Japonský modul SLIM hibernuje

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přestože se přistání zdařilo s přesností na 55 metrů od vytyčeného cíle, což je něco, co dosud nebylo na jiném světě dosaženo, SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) zpočátku nefungoval tak, jak měl – jeho solární panely nebyly schopné generovat elektřinu, protože byly otočeny směrem od Slunce. Po několika dnech na něj naštěstí začaly dopadat sluneční paprsky a modul získal potřebnou elektrickou energii.

Vědci landeru okamžitě přikázali, aby pořídil sadu multispektrálních snímků zobrazujících oblast kolem místa přistání, včetně řady balvanů pojmenovaných podle psích plemen.

Nyní však výzkumníci japonské agentury JAXA řeší trochu něco jiného: přemítají, zda SLIM přečká dlouhou měsíční noc, v níž může teplota klesnout až na -130 stupňů Celsia.

Měsíční noc je proklatě dlouhá – trvá 14 dní

„Den na Měsíci odpovídá zhruba 14 dnům na Zemi, měsíční noc trvá rovněž našich 14 dní. Po tuto dobu tedy SLIM nebude mít k dispozici důležitý sluneční svit, aby jeho solární panely mohly ze Slunce získávat energii a následně vyrábět elektřinu pro práci,“ uvedli vědci.

Pokud se SLIM probudí, bude moci pokračovat ve vědeckých misích a zkoumat okolí kráteru Shioli. Pokud ne, pak se již zapsal do historie nejpřesnějším přistáním na jiném světě. Cílem sondy bylo dosednout do vzdálenosti 100 metrů od cílové oblasti, což se jí podařilo.

V oblasti jižního pólu Měsíce loni úspěšně přistál indický modul Vikrám, zato ruské Luně-25 se přistání nezdařilo. Dopravit svou technologii na Měsíc dokázaly kromě Indie a nyní Japonska už dříve Spojené státy, Rusko (Sovětský svaz) a Čína.

Zdroj náhledové fotografe: se souhlasem JAXA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares