- Japonci plánují solární elektrárnu ve vesmíru
- Energii na Zemi dopraví laserovým paprskem
Zatímco ostatní státy své rozpočty spíše seškrtávají, Japonsko má velké plány. Ve vesmíru vybuduje první solární elektrárnu.
Nepřehlédněte: Nejzářivější objekt vesmíru vystřeluje rentgenový paprsek 60 000krát žhavější než Slunce. Přesto ho okem neuvidíte
Solární elektrárna ve vesmíru
Slunce se ukázalo jako spolehlivý zdroj obnovitelné energie. Jedinou nevýhodou je oblačnost a noční doba – obojí solárním panelům ztěžuje příjem tolik potřebného slunečního svitu k přeměně na elektřinu. Ale co kdybychom se všech těchto problémů mohli zbavit? Co kdybychom mohli solární energii sbírat přímo ve vesmíru?
Podle deníku Nikkei se japonští vědci pokusí o přenos sluneční energie z vesmíru již v roce 2025, tedy za pouhé dva roky. Projekt vede Naoki Šinohara, profesor z Kjótské univerzity, který na ambiciózním programu pracuje od roku 2009.
Plán je takový, že na geostacionární oběžné dráze bude umístěno několik výkonných satelitů s fotovoltaickými panely, které budou sbírat solární energii, jež bude následně přenášena na Zemi pomocí mikrovln nebo laserového paprsku, kde bude použita k výrobě elektrické energie a vodíku.
Japonsko věří v úspěch!
Myšlenka sama o sobě to není úplně nová – s podobným konceptem přišli již na konci 60. let dvacátého století američtí vědci. Po analýze NASA a amerického ministerstva energetiky byl však jejich projekt shledán jako příliš nákladný a nebyl tak nikdy rozpracován a zahájen.
Velkým problémem není jen dokázat, že to jde. Podle serveru Engadget by výroba soustavy, která dokáže generovat jeden gigawatt energie (výkon jednoho jaderného reaktoru), stála až 7 miliard dolarů, takže tyto plány na přenos solární energie z vesmíru jsou zatím science fiction.
Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: BGR