reaktor

Japonci odemykají neomezený zdroj energie. Z 1 gramu paliva jí vyrobí tolik, co 8 tun ropy

  • Japonská firma testuje unikátní fúzní reaktor.
  • Ten udržuje plazma „nabité“ pomocí magnetických cívek, ne pomocí proudu.
  • Udržitelnější a stabilnější zdroj energie chce Japonsko využívat do 10 let.

Japonská společnost Helical Fusion plánuje do 10 let spustit vůbec první stálý jaderný fúzní reaktor na světě. Jde o pokročilou technologii v segmentu jaderné energetiky – stále reaktory pracují bez neustálého přívalu plazmového proudu, díky čemuž jsou o dost úspornější a stabilnější.


Nepřehlédněte: Majonéza objasnila jednu z největších záhad jaderné fúze. Sen o energii Slunce na Zemi je zase blíž


Unikátní reaktor

Tokijská firma hodlá zpočátku vyvinout pilotní reaktor založený na spirálové metodě, technice tzv. magnetického udržení. Co to vlastně znamená v praxi?

Tradiční fúzní reaktory využívají plazmový proud k vytvoření a udržení magnetického pole, které stabilizuje plazma. Tento proud však může způsobovat nestabilitu a technické problémy.

Naopak heliotrony a stelarátory, jako ten plánovaný v Japonsku, používají externí magnetické cívky k vytvoření potřebného magnetického pole bez nutnosti plazmového proudu. To zvyšuje stabilitu plazmatu a snižuje riziko problémů, což je významná technická výhoda.

„Pomocí prvního stálého reaktoru na světě v chceme vyrábět elektrickou energii do příštích 10 let,“ řekl agentuře Reuters generální ředitel společnosti Takaja Taguči. Dále odhalil, že předpokládaný výkon reaktoru bude na začátku 50 až 100 megawattů.

tokamak, WEST
Zdroj: CEA/C. Roux

Úspornější a stabilnější než běžné reaktory

Náklady na výstavbu první elektrárny tohoto druhu se odhadují na přibližně 5 miliard amerických dolarů (asi 113,5 miliardy korun). Podle společnosti Helical Fusion se při fúzní reakci izotopů vodíku (jako je deuterium a tritium) s použitím 1 gramu (což odpovídá 5 balónkům) vyrobí stejná energie jako při spálení 8 tun ropy.

Není tedy absolutních pochyb, že jaderná energetika má výrazně environmentálně příznivější dopad než pálení uhlí či ropy. Sluší se připomenout, že jaderná elektrárna využívající heliotron a stelarátor je i výrazně úspornější než klasické reaktory.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. To jsem fakt zvědavej. Bylo by to fajn, aby konečně existoval funkční fůzní reaktor, ale dost pochybuju…

    1. Tedy myšleno, aby běžel kontinuálně, a produkoval více elektrické energie, než spotřebuje, pro šťouraly…

  2. Jadernou fúzi slibují vědci už 40 let se slovy “ … do 10 let to bude běžet…”
    I kdyby to fungovalo a elektřiny by bylo více jak dost, neexistuje distribučních síť pro elektromobilitu.

  3. Japonci jdou tou správnou cestou jem vyřešit doplnění paliva a fazou frekvenci rotace magnet polý, Čína jde tou cestou ke výsledků jde o se strefit harmonir magnetickho štítu o rotace plazmatu , Hlavní problém je v palivo požívají moc čisté prvky a poměr v přírodě není nic tak čistého deuteria a tritia ? Použil bych směs s přídavkem Tricia případně thoria, dost záleží na poměru atom hmotnost prvků která slouží k rozbití atom vazeb v palivu a následnému spojení elektronů vodíku , trivium a thorium jsou vlastně jen katalyzátory reakce. Výzva vědcům koukejte se i kousek vedle cesta není přímá???

Comments are closed.