- Evropská kosmická agentura vyfotila galaxii Messier 106.
- Použila k tomu teleskop Jamese Webba.
- Jde o vzdálenou galaxii se supermasivní černou dírou ve svém středu.
Vědcům z Evropské kosmické agentury (ESA) se podařilo zachytit nové, nikdy neviděné snímky galaxie s označením Messier 106 (též NGC 4258). Zajímavé je na nich zejména to, že jde o spirální galaxii s černou dírou uprostřed, podobně jako je naše Mléčná dráha.
Nepřehlédněte: Vědci zjistili, jak na Zemi vznikl život. Zapomeňte na asteroid či boží zásah
Famózní fotka vzdálené galaxie
Spirální galaxie Messier 106 či NGC 4258 se nachází v souhvězdí Honicích psů . Snímky byly pořízeny pomocí průkopnického vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Jde prakticky o nejpokročilejší teleskop, který lidstvo pro zkoumání vesmírných těles aktuálně má.
„Messier 106 je jednou z nejjasnějších a nám nejbližších spirálních galaxií a v letech 1981 a 2014 v ní byly pozorovány dvě supernovy. V jejím srdci se stejně jako ve většině spirálních galaxií nachází supermasivní černá díra, ale tato je obzvláště aktivní,“ stojí v oficiální tiskové zprávě ESA.
Na rozdíl od černé díry ve středu Mléčné dráhy, která do sebe jen občas vtahuje chuchvalce plynu, černá díra NGC 4258 aktivně pohlcuje materiál. Jak plyn spirálovitě směřuje k černé díře, zahřívá se a silné září. I díky tomu bylo možné galaxii zpozorovat a vyfotit dosud neviděný snímek.
🆕 This NASA/ESA/CSA James #Webb Space Telescope image shows the hidden intricacies of Messier 106. pic.twitter.com/VIIDeViNHm
— European Space Agency (@esa) August 9, 2024
Objevena již v 18. století
Jádro galaxie je na snímku vidět jako jasná oblast, jejíž světlo je vyzařováno prachem a plynem padajícím do chřtánu černé díry. Ramena galaxie jsou na snímku patrná jako táhlé pruhy zářícího plynu a vesmírného prachu.
Galaxii Messier 106 objevil Pierre Méchain, asistent slavného astronoma Charlese Messiera v průběhu 18. století. Do slavného Messierova katalogu však byla zařazena až mnohem později, ve 20. století.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: ESA