Robot, AI

Jako terminátor. Miniaturní robot se umí rozložit na části a projít skrz mříž

  • Pamatujete na obávaný stroj T-1000?
  • Jeden takový skutečně existuje.

Zdá se, že skupina vědců z americké Carnegie Mellon University a čínské univerzity v Hongkongu se inspirovala známým filmem Jamese Camerona a přiblížila nás možná o krok blíže k velmi pochmurné budoucnosti, když vytvořila nový pozoruhodný materiál. A nejde o ledajaký materiál, protože tento se dokáže chovat jako robot z filmové série Terminátor a napodobit schopnosti modelu T-1000.


Nepřehlédněte: Telefony Samsung Galaxy jsou plné vážných chyb, které mohou zneužít podvodníci


Robot jako z Terminátora

Na videu, které výzkumníci zveřejnili, je vidět, jak maličký robot uniká z miniaturní vězeňské cely. Klip ukazuje, jak se rozpouští do kapalné podoby, aby mohl proklouznout skrz mříž, a po „osvobození“ se opět vrací do pevného stavu. Filmoví fanoušci si jistě vzpomenou na ikonickou scénu z filmu Terminátor 2: Den zúčtování, v níž se kovový T-1000 rozpustí.

Aby experti neobvyklého robota vytvořili, vložili mikroskopické kousky magnetického neodymu, boru a železa do kapalného galia (kovu s nízkým bodem tání), vše nalili do formy a nechali ztuhnout. Pomocí magnetů pak svému miniaturnímu výtvoru přikázali, aby se roztavil, sledovali, jak se mění v amorfní louži, proklouzne mřížemi a pak se na druhé straně zázračně obnoví.

Roztaví se a pak znovu ztuhne

Carmel Majidiová z Carnegie Mellon University prozradila, jak robota donutili k pohybu: „Magnetické částice zde mají dvě role. Jednou z nich je, že způsobují, že materiál reaguje na střídavé magnetické pole, takže můžete prostřednictvím indukce materiál zahřát a způsobit fázovou změnu. Magnetické částice ale také dodávají robotům pohyblivost a schopnost pohybovat se.“

Výzkumníci vidí pro svého robota několik možných využití. Zatím prošel následujícími testy: Opravoval obvody tak, že vstoupil do těžko přístupných míst, roztavil se v závitu a pak ztuhl a stal se šroubem, a odstranil cizí předmět z umělého žaludku.

Zdroj náhledové fotografie: maximalfocus / Unsplash, zdroj: LiveScienceUnilad

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..