- Vědci z Univerzity v Southamptonu vyvinuli křišťálové úložiště, které pojme až 360 TB dat.
- Tato technologie umožňuje uchovat lidský genom a další klíčové informace po miliardy let.
- 5D křišťál může sloužit jako „časová kapsle“ pro budoucí generace.
Fyzické vzpomínky si mnoho z nás už vůbec nevytváří. Všichni vesměs fotíme do telefonů, data odesíláme na cloud… a doufáme, že se s nimi nic nestane. Hrozba ztráty těchto dat je ale celkem výrazná. Vědci proto už nyní pracují na technologii, která informace dokáže zachovat po desítky generací.
Nepřehlédněte: Vědci vyvinuli beton inspirovaný lidskými kostmi. Je o 500 % pevnější než ten, který znáte
Skoro věčné úložiště dat
Vědci z Univerzity v Southamptonu vyvinuli revoluční technologii nazývanou 5D křišťálové úložiště dat, které je schopno uchovat obrovské množství informací po miliardy let. Tento „věčný krystal“ může pojmout až 360 TB dat a odolává extrémním podmínkám, včetně teplot až 1 000 °C.
Princip této technologie spočívá v použití nanostruktur uvnitř křišťálu, které uchovávají data v pěti rozměrech – tedy nejen ve třech prostorových, ale i dalších dvou specifických dimenzích, spojených s orientací a pozicí světelných vln použitých k zápisu.
Celé lidstvo na jednom úložišti
Jedním z nejvýznamnějších kroků v tomto výzkumu bylo úspěšné uložení kompletního lidského genomu. To znamená, že by se v budoucnu mohl tento křišťál použít pro zachování klíčových informací týkajících se lidského druhu, kultury a historie, a to nejen pro naši civilizaci, ale i pro možné budoucí generace či mimozemské formy života.
Kromě lidského genomu bylo na 5D křišťál již zapsáno několik důležitých dokumentů, včetně Deklarace lidských práv a matky všech knih – Bible. Křišťálový disk, vyrobený ze syntetického skla, by teoreticky mohl uchovávat tyto informace po miliardy let, což představuje zásadní pokrok v oblasti archivace dat.
Celkově se 5D křišťál jeví jako neocenitelný nástroj pro uchování klíčových informací pro budoucí generace a potenciálně pro celé lidstvo.
Zdroj náhledové fotografie: Craig Cooper / Unsplash, zdroj: NewAtlas