WCS Windcatcher

Jak se vyvarovat drahým energiím? Jednou z možností jsou obří větrné zdi na moři

  • Norská firma představila netradiční projekt větrných elektráren na vodě.
  • Jejich konstrukce Windcatcher umí propojit až 126 turbín.

Energetická krize, které nepomáhá ani válka na Ukrajině, je jedním ze základních témat pro celou veřejnost. Nejen v Evropě proto masivně roste zájem o jadernou energetiku a hovoří se i o alternativních zdrojích, jako jsou třeba větrné elektrárny na vodních plochách.


Nepřehlédněte: Větrné elektrárny na Marsu? Vědci z NASA zjistili, že mohou dodávat energii lidským kolonistům


Norské větrné elektrárny na vodě

S jedním takovým přelomovým nápadem přichází norský startup Wind Catching Systems (WCS). Jeho systém Windcatcher představuje vizi, kam se může větrná energetika posouvat. Jde vlastně o plovoucí větrnou elektrárnu založenou na konstrukci s více turbínami; jakousi zeď plnou větrných turbín.

Generální ředitel WCS Ole Heggheim v rozhovoru pro média uvedl, že největší model Windcatcheru bude dosahovat výšky 300 metrů a šířky 350 metrů. Tato plovoucí zeď má využívat 126 turbín o výkonu 1 MW.

Heggheimova firma v tuto chvíli vytváří prototyp konstrukce Windcatcher s pomocí investice ve výši 900 000 dolarů z norského fondu Enova, který spravuje Ministerstvo pro klima a životní prostředí. V červnu 2022 společnost oznámila, že uzavřela strategickou dohodu s automobilovým gigantem General Motors a získala investici od GM Ventures.

Dogger Bank, turbína
Zdroj: Nicholas Doherty / Unsplash

Další projekty obnovitelné energie

Podobné projekty jako je Windcatcher mohou přispět k lepší adopci alternativních zdrojů energie. Stejně jako například nedávný projekt „solárních balkónů“, které ve velkém rozjíždějí v sousedním Německu, ale také třeba v Itálii.

Sluší se doplnit, že v rámci eurounijní iniciativy je cílem zbavit se všech uhelných elektráren do roku 2030. Pomoci k tomu mají nejen jaderné elektrárny, ale právě i alternativní obnovitelné zdroje, jako je fotovoltaika a větrné elektrárny.

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Wind Catching Systems (WCS), zdroj: TechSpot

Total
0
Shares