Emodži, emoji

Jak nedat internetovým podvodníkům šanci? Do hesla přidejte smajlík, radí experti

  • Lidé tvorbu hesel stále podceňují
  • Slabou kombinaci hacker prolomí do tří sekundu
  • Pomoci odolat útokům může přidání emodži

Možná jste zvyklí používat emodži (emoji či emotikonu) v každodenním životě jako reakci na příspěvky na sociálních sítích nebo během komunikace s příteli na WhatsAppu a iMessage. Ale věděli jste, že obyčejný „smajlík“ může hrát důležitou roli i při ochraně vašeho soukromí a tvorbě hesel?


Nepřehlédněte: Pozor na aplikaci Google, varují telefony Huawei. Snaží se lidi přesvědčit, že jde o virus


Rada nad zlato? Do hesla přidejte emodži

Hesla a různé číselné kódy jsou neodmyslitelnou součástí internetu. Chrání nám nejen peníze na bankovních účtech, ale i zprávy v e-mailu a přístup k osobním údajům. Mnozí lidé však důležitost hesla stále podceňují a často používají velice hloupé a snadno odhalitelné kombinace. Pomoci lépe zabezpečit soukromá data přitom může pomoci přidání obyčejného emodži.

Odborníci říkají, že emodži můžete používat při vytváření silného hesla pro aplikace a online účty – samozřejmě za předpokladu, že to daná služba podporuje. Pokud hledáte něco, co nebude možné snadno uhádnout, přidání smajlíku vám může poskytnout další vrstvu zabezpečení.

Experti upozorňují, že počítače s emodži zacházejí stejně jako s číslicemi a speciálními znaky, jako jsou interpunkční znaménka. Jsou také snadněji zapamatovatelná než náhodná sbírka znaků a čísel – a je méně pravděpodobné, že s nimi počítají hackeři, kteří se snaží zjistit vaše heslo.

„Když se útočníci snaží prolomit heslo obsahující písmena, číslice a interpunkční znaménka, existuje méně než sto variant pro každý symbol, který potřebují odhalit,“ řekl Stan Kaminsky z firmy Kapersky zabývající se kybernetickou bezpečností.

„Ve sbírce Unicode je více než 3 600 standardizovaných emodži, takže přidání jednoho z nich do hesla nutí hackery projít přibližně 3 700 variant pro každý symbol.“ „Z hlediska složitosti odpovídá heslo složené z pěti různých emotikon běžnému heslu o devíti znacích, zatímco sedm emotikon odpovídá silnému heslu o třinácti ‚běžných‘ znacích,“ dodává Kaminsky.

Měli byste si ale uvědomit, že opakované používání stejných emodži v heslech může hackerům prozradit vaše vzorce při vytváření hesel, proto s nimi zacházejte opatrně.

Muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Lidé tvorbu hesel stále podceňují

Nejpoužívanějším heslem na síti je nadále jednoduchá číselná kombinace 123456. Ta se na prvním místě drží již několikátý rok za sebou, přestože před ní všichni neustále varují, upozorňuje společnost Cybernews. Druhým nejhorším heslem je 12345, třetím pak slovo password (čili heslo).

Zdroj náhledové fotografie: Denis Cherkashin / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares