Země

Jak by se nám žilo, kdyby se Země přestala otáčet? Podívejte se na hrůznou simulaci

  • Otáčení Země považujeme za samozřejmost
  • Co by se stalo, kdyby se zastavila?

Země obíhá kolem Slunce a zároveň se otáčí kolem své osy. Co by se však stalo, kdyby se rotace naší planety jednoduše zastavila? Mohli bychom na ní ještě žít?


Nepřehlédněte: V USA představili elektromobil budoucnosti. Bez nabíjení může jezdit celý měsíc


Země zpomaluje, ale vliv to na nás nemá

Ani to nevnímáme, ale náš skromný bleděmodrý domov se otáčí v podstatě stejnou rychlostí už miliardy let. Dělá to tak dlouho, že to bereme jako samozřejmost a vůbec nemyslíme na to, že by se to někdy mohlo změnit. Vědci si naštěstí podobnou otázku položili a zjistili, že by k ničemu dobrému nedošlo. Lidstvo by čelilo zkáze, kterou si ani nedokáže představit.

Ale pěkně popořádku. Aby se na rovníku, kde je obvod Země přibližně 40 000 000 metrů, uskutečnila jedna otáčka za (méně než) 24 hodin, musí se povrch pohybovat rychlostí více než 400 metrů za sekundu. Jak se vzdalujeme od rovníku směrem k pólům, tato rychlost se snižuje. Ať se však nacházíte kdekoli na povrchu, v průběhu času se budete pohybovat téměř konstantní rychlostí.

Otázka zní: Pokud se tedy Země otáčí tak rychle, proč necítíme její pohyb? Odpověď: Protože všechno kolem se pohybuje prakticky stejnou rychlostí a gravitace nás drží pevně na místě, takže pohyb necítíme.

Kdyby se však Země náhle přestala otáčet, okamžitě bychom si bolestně uvědomili její předchozí rotaci. Všimli bychom si, že se dny a noci prodlužují, narušil by se náš cirkadiánní rytmus a začaly by se měnit i povětrnostní podmínky, které jsou ovlivněny rotací Země.

Nakonec bychom zažívali šestiměsíční dny a šestiměsíční noci (jedna strana Země by byla vystavena nepřetržitému dennímu světlu a teplu ze slunečních paprsků, druhá by se ponořila do věčné noci a stala by se extrémně chladnou), všechny GPS navigace by přestaly fungovat a všechny objekty na povrchu by se setrvačností pohybovaly prudce k východu, ukazuje video.

Svět by se radikálně změnil

Objevila by se ohromná zemětřesení, tsunami, hurikány, a probudila by se sopečná činnost a nastaly by markantní teplotní změny. Zastavení rotace by mělo vliv i na veškeré vodstvo, které by se nalilo k oběma pólům a značná část světa, jak ho známe, by se tak ocitla pod vodou.

Došlo by také ke ztrátě magnetického pole (a všech výhod, které nám poskytuje, jako je ochrana před škodlivým zářením!). V důsledku všech těchto negativních vlivů by život na Zemi postupně zcela zanikl – byl by konec.

Existuje nějaká šance, že se Země přestane otáčet? Rotace Země se v průběhu času skutečně zpomaluje, ale jedná se o velmi jemnou změnu, která představuje prodloužení zemského dne přibližně o jednu sekundu každých 50 000 let. Že dojde k tomu, co ukazuje video, je naprosto vyloučené.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: skyatnightmagazine, Interesting Engineering

Total
0
Shares