- Byla objevena závažná chyba v iPhonech
- Způsobuje nepoužitelnost prohlížeče Safari
Velmi nepříjemná chyba byla objevena v operačním systému iOS, který využívají mimo jiné chytré telefony iPhone. Ukázalo se, že uživatelům znemožňuje vyhledávat určitá slova a znaky v prohlížeči Safari. Není jasné, co přesně problém způsobuje.
Nepřehlédněte: Levnější Samsung Galaxy S23? Podle všeho ano! Cena bude ale vykoupena krvavými ústupky ve výbavě
iPhone trápí chyba v iOS
Dle zahraničních médií se chyba týká všech verzí operačního systému iOS s pořadovým číslem 16, tedy 16.0, 16.1 i 16.1.1. Problém spočívá v tom, že když začnete v prohlížeči Safari psát určitá písmena do adresního řádku, aplikace okamžitě spadne. To znamená, že nemůžete dokončit vyhledávání nebo dokončit proces zadávání URL adresy webové stránky, kterou se pokoušíte navštívit.
Z rozhořčených reakcí na sociální síti Twitter se dá usoudit, že problémem trpí pouze nejnovější systém iOS 16. Ještě zajímavější je ovšem to, že se netýká uživatelů iPhonů v některých zemích. A dobrou zprávou je, že chyba se neprojevuje ani u nás v České republice, to jsme za vás ověřili.
Pouhá změna data stačila na umrtvení nových iPhonů
Mnozí zahraniční uživatelé ale takové štěstí jako my bohužel nemají. Pokud otevřou Safari a začnou do adresního řádku psát „Wells Fargo“, Safari spadne už v okamžiku, kdy na klávesnici zadají první tři písmena „wel“. Pády prohlížeče způsobuje celá řada různých slov. Podle serveru MacRumors browser odmítá fungovat při zadání slov tar, bes, wal, wel, old, sta nebo pla. Jistě existují i další kombinace písmen, ale kdo by je všechny zkoušel a vypisoval.
První zprávy o tomto problému se začaly objevovat teprve před několika hodinami, což naznačuje, že se jedná o chybu na straně serveru. To znamená, že by ji společnost Apple měla být schopna opravit bez vydání speciální aktualizace softwaru.
Nejnovější nedostatek v systému iOS je prkotinou proti tomu, čemu uživatelé čelili před šesti lety. Tehdy společnost Apple bojovala s kauzou chyby 53. Pokud jste nastavili datum v systému iOS na 1. ledna 1970 a iPhone restartovali, už nikdy nenaběhl a skončil ve smyčce, ze které nebylo návratu. Časový posun spolu s nastavením data na 1. 1. 1970 software popletl natolik, že už nenabootoval.
Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: 9to5mac