- Nejvyšší řada nových iPhonů přinesla řadu menších inovací
- Hlavní zbraní největší patnáctky je fotoaparát a vysoký výkon
- Pak zde máme třeba titanové tělo nebo nové tlačítko Akce
Po roce očekávání jsme opět dostali prakticky dokonalou prezentaci plnou vzletných termínů, následovanou uvedením nových produktů na trh. Do rukou se nám dostal iPhone 15 Pro Max, což je absolutní vrchol toho, co je Apple v současné době schopen na poli smartphonů nabídnout. Konkurenci má drtit na všech frontách, přičemž své působiště chce očividně rozšířit i do vod herních konzolí, což dává s ohledem na výkonové možnosti současných čipsetů docela dobrý smysl.
Nepřehlédněte: HONOR 90 RECENZE: Parádní výbava a agresivní cena k tomu
iPhone 15 Pro Max Specifikace
Konstrukce | klasická, titanový rám, Ceramic Shield glass, IP68 |
---|---|
Rozměry | 159,9 × 76,7 × 8,3 mm, 221 g |
Displej | 120Hz 6,7″ LTPO Super Retina XDR OLED, 2 796 × 1 290 px, 460 ppi |
Fotoaparát | 48 Mpx (hlavní) 1/1.28″ 1,22um, f/1.8, OIS 12 Mpx (ultra-širokoúhlý) 1.4um, f/2.2, 120° 12 Mpx (teleobjektiv) f/2.8″, 1.12 1um, 5× zoom 12 Mpx (selfie kamera) 1/3.6″, f/1.9 |
Video | 4K@24/25/30/60 fps, 1080p@25/30/60/120 fps, Cinematic mode (4K@24/30 fps) |
Procesor | 8jádrový Apple A17 Pro (3 nm) |
RAM | 8 GB RAM, vnitřní paměť: 256GB/1 TB, paměťové karty: ne |
Konektivita | 5G, HSPA, LTE:, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, stereo reproduktory, Face ID |
OS | iOS 17.0.2 |
Baterie | 4 441 mAh, 25 W drátové, 15 W bezdrátové |
Cena, dostupnost | 35 990 Kč, září 2023 |
Unboxing a první dojmy
- V ruce se nedrží nejpohodlněji, je větší
- Na zádech v černé verzi ulpívají otisky prstů
- Vepředu má krásný displej
Začněme však od pomyslného vybalení iPhonu z krabičky a jeho prvního uchopení do dlaně. Model Pro Max je skutečně docela obří a na rovinu musím konstatovat, že s tím se pojí i trochu problematické držení zejména v případě majitelů menších rukou. Teď myslím třeba ty momenty, kde je potřeba „přehmátnout“ a zařízení si lehce posunout, aby se člověk mohl trefit do ikonky v horní řadě plochy.
Ano, s tím asi nelze nic udělat. Zaoblení rámečku je však velmi příjemné a ani po delší době člověk nepociťuje diskomfort. Napomohlo tomu i snížení hmotnosti o 19 gramů, což je zásluha titanu. Nová slitina je nejen lehčí, ale i pevnější, takže iPhone mohl dostat o něco tenčí rámeček, což zkrátka vypadá dobře a bylo možné celý telefon i malinko zmenšit.
Na internetu jsem zaznamenal stížnosti stran horší odolnosti materiálu vůči mastnotě a otiskům prstů. Popravdě nevím, nic takového jsem nezažil, ačkoliv na tom má možná zásluhu i má přehnaná hygiena a než bych na smartphone, který si dávám k obličeji, sahal umaštěnou rukou, raději nejdřív navštívím koupelnu, umožňuje-li to situace.
Obsah balení
- iPhone 15 Pro Max
- Špendlík na SIM
- Kvalitní USB-C kabel
- Brožurka a základní průvodce
Další pro jablíčkáře zásadní změnou je nahrazení přepínače umožňujícího volbu mezi tichým a hlasitým režimem vyzvánění. Kdo tvrdí, že je to krok zpět, je na omylu – původní funkci lze tlačítku ponechat.
Nově lze namapovat na tlačítko Akce prakticky cokoliv, buď si uživatel vybere z nabídky, nebo má možnost si vytvořit svoji zkratku. Vidím tu však nevyužitou šanci – proč nemohu stlačit tlačítko třeba dvakrát po sobě a tím vyvolat další funkci? Tohle Apple mohl přece jenom dotáhnout.
Zbývá ještě zmínit poslední radikální zásah, o kterém jsme věděli předem, protože byl víceméně vynucený (ačkoliv na prezentaci to rozhodně tak podáno nebylo). Tím je USB-C konektor, kterým zkrátka v Cupertinu nejnovější iPhony osadit museli.
Jestli je to krok dobrý, ponechám na posouzení čtenářů, faktem je, že kompatibilita najednou získala trochu nový rozměr. Pochválit musím Apple za to, že do krabičky přibalil kvalitní opletený USB-C/USB-C kabel.
Displej a prostředí iOS 17
- Displej je famózní (jas až 2000 nitů)
- Rámečky kolem něj jsou symetrické a uzounké
- Funkce Face ID je přesná a velmi rychlá
Velikost zobrazovače je 6,7 palce a jak je u Applu zvykem, jeho kvalita je opravdu na úrovni: Barvy jsou skvělé a přirozeně podané, kontrast je rovněž excelentní. 120Hz obnovovací frekvenci už dnes umí i střední třída, takže v tomto směru se nekoná nic převratného.
Dynamic Island je u iPhonů standardem, vždyť patnáctku už nekoupíte bez této vychytávky ani v té nejzákladnější podobě, kdežto loňské modely měly ostrůvek jen ve vyšším provedení Pro. S Dynamic Islandem zatím zkušenosti nemám a jestli se ptáte na reálný přínos, tak popravdě nevím. Zasahuje totiž do plochy displeje daleko hlouběji, než dřívější „výkus“, takže citlivější jedince to může rušit.
Nicméně ano, perfektní svázání hardwaru a softwaru umožňuje nejrůznější kouzla a není to prostě jenom mrtvý prostor, ale jeho velikost se různě mění a po stranách modul kamery a senzory pro Face ID doplňují oku lahodící grafické prvky.
Prostředí iOS 17 nemám moc co vytknout. Přibyla některá kouzla, například výměna vizitek je opravdu skvěle vymyšlená věc a napoprvé je to i efektní podívaná. I přepracované vizitky kontaktů, kdy vidíte jakousi „profilovku“ osoby, která volá, jsou něčím, co potěší a zpříjemní používání. Bohužel, kompatibilita je vcelku logicky omezena jen na uživatele jablečných zařízení, ale to není nic, co bych mohl Applu vytýkat.
Za malou revoluci považuji možnost nastavit si nabíjení baterie telefonu jen do 80 %. Ano, opět nic nového, konkurence to umí už dávno, ale je to další způsob, jak oddálit nutnost výměny baterie, která není úplně levná. A spousta těch, kteří pracují převážně z domova, reálně opravdu nepotřebuje nabíjet denně do plna, navíc akumulátorům škodí, když jsou neustále udržovány na úrovni plného nabití. Dle mého názoru jde o málo zmiňovaný, ale zásadní pokrok.
Běh systému je jak jinak než absolutně plynulý. Výkonu má totiž čip A17 Pro pro běžné používání přebytek. Asi nejsem uživatel, který by měl ambice vytěžovat svůj telefon úlohami vhodnými spíše pro stolní počítače, přesto se nemohu vyhnout jednomu zvláštnímu zážitku.
Měl jsem iPhone 15 Pro Max propojený bezdrátově s Apple CarPlay, nabíjel jsem ho (opět bezdrátově), běžela mi na něm navigace a na pozadí YouTube video, ze kterého jsem poslouchal zvuk. Když jsem zařízení vzal do ruky, dost topilo a pohyb v systému byl znatelně trhaný.
Přisuzovat to mohu nedokonale odladěnému softwaru, ale klidně také přehřívání, které si vynutilo snížení taktu procesoru. Abych se přesvědčil, jak moc supervýkonný čip topí, spustil jsem na telefonu benchmark a nechal ho běžet pořád dokola. Ukázalo se, že sice ano, bezprecedentním výkonem A17 Pro opravdu oplývá, ale jen po relativně krátkou dobu.
Jestli tedy chce Apple proměnit iPhone v příležitostnou herní konzoli, na které poběží AAA tituly (které jsou už v případě), možná to bude chtít nějaký dodatečný aktivní chladič. Jinak hrozí poklesy FPS. Na druhou stranu musím konstatovat, že se mi telefon nikdy nepřehřál natolik, aby poklesl jas displeje, jak to prezentují některá videa na YouTube. Nejdůležitější je, že Apple o problému ví a připravuje aktualizaci, která přehřívání odbourá.
Výdrž baterie rozhodně nezklame
Akumulátor, respektive péči o něj, už jsem zmínil. Po stránce výdrže je iPhone 15 Pro Max pro méně náročné uživatele i dvoudenní zařízení, a to naprosto bez problémů. Když jsem ho vytěžoval na mé poměry skutečně hodně, to znamená pracovní den s několika delšími hovory, hodinku na Netflixu, odpovídání na sociálních sítích a nakonec půl hodiny navigace, dával jsem ho večer nabíjet se 41 % baterie. Kdybych se krotil a spustil úsporný režim, tuším, že bych přežil víkend od pátku do pondělí bez nabíječky.
Fotoaparát je špičkový. A umí pořádný zoom
Pro řada má na svých zádech už tradičně tři čočky, se kterými, jak je u Applu zvykem, umí docela čarovat. Pro má trojnásobný optický zoom, Pro Max zvládá bez ztráty kvality přiblížit obraz až pětinásobně.
Standardní rozlišení snímků se posunulo z 12 megapixelů na 24 megapixelů, což opět zlepšilo detaily, které jsou snímače schopny zachytit. Maximum hlavního senzoru je 48 megapixelů a fotky v tomto rozlišení je možné z iPhonu dostat snadno do PC nebo Macu, a to ve formátech HEIF nebo ProRAW.
Díky třem objektivům, zoomu a vyššímu rozlišení snímače, je možné přepínat mezi pomyslnými ohniskovými vzdálenostmi v sedmi krocích, ale klidně i plynule, což je super hlavně při natáčení videa, kdy si lze velmi plynule a přirozeně přiblížit vzdálenější objekt. Ve skutečnosti dochází k přepínání mezi objektivy, ale tento krok umí algoritmy operačního softwaru iOS 17 potlačit natolik, že je takřka nepostřehnutelný.
Výsledky jsou, jak je patrné z fotografií výše, excelentní. Barvy sedí, iPhone 15 Pro Max nemá problém s nedostatkem světla, ale ani s jeho přebytkem nebo nerovnoměrným rozložením na scéně. Novinkou je možnost dodatečných úprav zaostření při fotografování v portrétním režimu, což, jestli si dobře vzpomínám, byla hlavní výhoda dnes už zapomenutého fotoaparátu Lytro.
iPhone 15 Pro Max: Závěr a zhodnocení
Letošní řadu iPhonů Pro považuji za povedenou. Neshoduji se s všeobecným přesvědčením, že Apple přestal inovovat. Jasně, nic revolučního nepřišlo, nicméně opět je tu posun jednak v designu a lepším materiálu, ale i po stránce funkčnosti. O výkonu asi nikoho přesvědčovat nemusím, horší je to s jeho stabilitou, která úplně ideální není. Běžný uživatel však něco takového řešit nebude, jemu jde především o to, jak se zařízení používá.
V tomto iPhone 15 Pro Max nezklamal, navrch přidává ještě velmi schopný fotoaparát (dle organizace DxOMark je druhý nejlepší na světě), který umí velmi schopně zachytit realitu. Navrch je tu sice vynucené osazení USB-C konektorem, nicméně uživatelský komfort tím značně narostl.
Pokud máte v rukou třináctku nebo čtrnáctku, klidně si ji nechejte, o nic zásadního nepřicházíte. Jestliže je vaším telefonem třeba iPhone 11 Pro Max, už se přejít vyplatí. Uživatelé starších přístrojů tu získají skutečně hodně nového. Jen to nebude levné, ale na to jsme u Applu tak nějak zvyklí.
Co se nám líbí
- Minimalistický design
- Nejlepší displej na trhu
- Vysoký výkon
- Bohatá konektivita
- Operační systém iOS 17
- Odolnost vůči vodě a prachu
- Perfektní fotoaparát
- Konečně USB-C konektor
- Titanový rám
Co se nám nelíbí
- Výkon má tendenci kolísat při delší zátěži (má opravit aktualizace)
- Vysoká cena
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní
Rozhodně to není nejlepší mobil. A za ty peníze už vůbec ne. Jen namátkou co se týče hw. Nemá audio jack, slot na paměťové karty, infraport, FM rádio. Takže nejlepší rozhodně není.
Vypadá to, že Apple znovu překonává očekávání s novým iPhone 15 Pro Max a stává se silným hráčem i na poli herních konzolí. Očividně se jedná o velmi výkonné zařízení s potenciálem změnit herní průmysl
Telefon u kterého za pár dnů odejde displej?
Akorát tak nasrat.