Motorola Edge 50 Fusion

Internetem se šíří návod, jak vypudit vodu z utopeného telefonu. Podle expertů je nebezpečný

  • Fungují triky z YouTube, jak dostat vodu z utopeného telefonu?
  • Podle zjištění expertů z iFixit nikoliv, ale na oko to může působit opačně.
  • Voda z telefonu vystříkne, ale může se usadit v útrobách zařízení.

Pokud vám mobil spadne do bazénu, rybníku nebo třeba toalety, nemusí být všem nadějím konec. Autoři některých návodů na YouTube slibují, že dokáží dostat vodu z útrob smartphonů rychle a snadno. Zejména pak z reproduktoru, kde se tekutina může zadržovat a udělat pěknou neplechu. Ne všechny rady však splňují přesně to, co tvrdí, zjistila organizace iFixit.


Nepřehlédněte: Jak dostat vodu z vašeho telefonu? Trik z YouTube radši ani nezkoušejte


Ochrana proti vodě v telefonu?

Experti z iFixit ponořili iPhone 13, opatřený platnou certifikací IP68, do nádoby s vodou. Následně nechali telefon přes noc vyschnout. Druhý den se pustili do vyzkoušení toho či onoho videa, o němž jeho autoři tvrdí, že dokáže z útrob mobilu vypudit kapalinu. Jak to dopadlo?

Po přehrání zvuku z videa skutečně došlo k „výstřiku“ vody dolní z části, kde má iPhone reproduktory. Stejný pokus pak zopakovali i u dalších přístrojů jiných značek, například Google Pixel či Nokia, se stejným výsledkem.

Nicméně pak došlo na druhou část experimentu. Odborníci z iFixit, jak je jejich nepsaným zvykem, otevřeli telefon a zjistili, že nemalá část tekutiny zůstala uvězněná uvnitř zařízení. Video se zvukem tedy funguje pouze „na oko“, jinak voda zůstane uvnitř, což může způsobit problémy do budoucna.

U hodinek to funguje i bez YouTube

Zajímavé je však srovnání s Apple Watch a dalšími chytrými hodinkami, které mají většinou softwarově vestavěnou funkci pro vytlačení vody z útrob reproduktoru. Zde to funguje o poznání lépe, protože chytré hodinky jsou menší zařízení a mají tím pádem lépe vyřešeny membrány.

Pakliže se vám tedy podaří utopit telefon, který nemá certifikaci odolnosti proti vniknutí vody dovnitř zařízení, žádné YouTube video vám nepomůže. 

Naopak experti doporučují vyhledat pomoc autorizovaného servisu, neboť voda později v zařízení může spustit celou řadu reakcí, jako je koroze a postupná degradace interních součástek.

Zdroj náhledové fotografie: se svolením Motorola, zdroj: The Verge

Total
0
Shares