- Vrchol vojenské techniky?
- Jižní Korea spouští výrobu energetické zbraně
Poslední zprávy z Jižní Koreje definitivně dokazují, že věk laserových zbraní už je definitivně tady. Země nadále modernizuje svou armádu a nyní oznámila, že zahajuje sériovou výrobu levného kanónu, který dosáhl stoprocentní úspěšnosti při sestřelování cílů. Podle expertů může způsobit revoluci ve válkách, protože nepotřebuje žádnou munici. A co víc, neviditelný paprsek laseru dokáže zasáhnout i miniaturní cíl.
Nepřehlédněte: Peklo zamrzlo! Nadšenec rozjel Windows 11 na telefonu iPhone 15 Pro Max
Korejský zázrak Block-I
„Laserová zbraň nazvaná Block-I dokáže přesně zasáhnout malá bezpilotní letadla a multikoptéry na krátkou vzdálenost,“ uvádí se v tiskové zprávě jihokorejské Správy obranných akvizičních programů (DAPA). Největší výhodou kanónu je nízká cena jednoho výstřelu, která má činit pouze 34 korun.
Block-I má rozměry 9 × 3 × 3 metry a vystřeluje laserové paprsky, které je obtížné, ne-li nemožné, odhalit před dopadem. „Zbraň je neviditelná, nehlučná a nevyžaduje munici,“ uvádí se v prohlášení DAPA.
Zatímco aktuální generace laserového děla je zaměřena na eliminaci malých drobů, budoucí verze mají být vyvinuty k likvidaci mnohem větších cílů, včetně letadel a balistických raket, což by podle sdělení DAPA mohlo „změnit pravidla hry“.
Levné laserové dělo
Uvedení zbraně Block-I do provozu přichází v důležité době. Na Ukrajině, Blízkém východě i jinde prokázaly malé bezpilotní letouny – některé dostupné z volného prodeje – schopnost vyřadit nebo zničit vojenskou techniku za miliony dolarů, včetně tanků.
Jižní Korea není jedinou zemí, která se vývoji laserových zbraní dlouhodobě věnuje. Například americká armáda testuje laserovou techniku již desítky let, ale technické překážky zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli.
Americké válečné námořnictvo však již vyzkoušelo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws, který z paluby vojenské lodě Ponce zasáhl malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo. Ve Velké Británii pro změnu testují zbraň Dragonfire (Dračí oheň), která dokáže zasáhnout cíl o velikosti mince pohybující se rychlostí světla.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNN
Autorovi článku zřejmě poněkud ujely prsty na klávesnici. Závěrečné sdělení, že “…dokáže zasáhnout cíl o velikosti mince pohybující se rychlostí světla.” je fyzikální nesmysl. Nemělo tam být … rychlostí zvuku?
…rovněž mě to pobavilo 🙂
Pokud někde litá mince rychlostí světla, pak je to větší zázrak, než ta zbraň :-))))
Že těm Severokorejcům teda nesestřelují ty odpadky, když je to tak fenomenální.
Stará poučka praví “na každou zbraň, se najde protizbraň”