Hubbleův teleskop

Hubbleův teleskop nepřestává překvapovat. Vyfotil zářivou hvězdokupu v sousední galaxii

  • Fotografie odhaluje unikátní strukturu v Malém Magellanově mračnu, vzdáleném 210 000 světelných let.
  • Pozorování pomáhá vědcům pochopit tvorbu hvězd v prostředí s nízkou metalicitou.

Zhruba 210 000 světelných let od naší planety se nachází hvězdné mračno, které je aktuálně v tak zajímavé konstelaci, že jeho fotografie pořízená Hubbleovým dalekohledem obletěla svět.


Nepřehlédněte: NASA umí streamovat záběry z vesmíru extrémně rychle. Využívá k tomu systém laserů


Fascinující podívaná z Hubbleova teleskopu

NASA zveřejnila tuto fotku na svůj vlastní účet na platformě X. Na snímku je Malé Magellanovo mračno (SMC), což je galaxie sousedící s naší Mléčnou dráhou, konkrétně hvězdokupa NGC 346. Na snímku je NGC 346 prozářena ultrafialovým světlem, což ještě umocňuje nádhernou scenérii.

„Uvnitř SMC se nachází tato velkolepá hvězdokupa známá jako NGC 346. Její horké hvězdy uvolňují přívaly záření a energetických výtrysků, které erodují hustší části plynu a prachu v okolní mlhovině N66.

V NGC 346 září desítky horkých, modrých a vysoce hmotných hvězd a astronomové se domnívají, že tato hvězdokupa obsahuje více než polovinu známých vysoce hmotných hvězd v celé SMC,“ vysvětluje NASA na svých webových stránkách.

Hvězdokupa NGC 346 v nedaleké galaxii

Pozorování byla provedena s cílem pomoci vědcům dozvědět se více o tom, jak tvorba hvězd ovlivňuje mezihvězdné prostředí, což je plyn rozprostřený v celém vesmíru. Malé Magellanovo mračno je zajímavou hvězdnou „školkou“, protože se jedná o galaxii s relativně nízkou metalicitou a hvězdy se tam tak tvoří rychleji než jinde.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares