Huawei MatePad 11

Huawei MatePad 11 RECENZE: HarmonyOS předělá tablet na notebook

 

Na náročné uživatele, kteří pokukují po tabletech, se snaží cílit Huawei se svou novinkou MatePad 11. Ta kromě vysokého výkonu láká také na rychlé nabíjení či šikovné příslušenství, díky kterému dokáže zastat i funkci notebooku. Do prodeje tablet zamířil s operačním systémem HarmonyOS, který nabízí překvapivě mnoho funkcí včetně podpory stylusu a může se tak měřit s nejlepšími, třeba i se slovutným iPadem od Applu. Jak si MatePad 11 vedl během používání? To prozradí náš test.


Nepřehlédněte: Huawei vezme trh s mobily útokem. Chce být znovu světovou jedničkou


Huawei MatePad 11 (2021): specifikace

Konstrukce plast, 253,8 × 165,3 × 7,3 mm, 485 gramů
Displej 10,95″, IPS LCD, 120 Hz, 2 560 × 1 600 px, poměr stran 16:10, jemnost 276 ppi
Operační systém HarmonyOS 2.0
Čipset osmijádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 865
Paměť 6 GB RAM, úložiště 128 GB + microSD slot
Fotoaparát 13 Mpx, clona f/1.8, umělá inteligence, PDAF, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.1, USB-C, čtečka tváře, čtyři reproduktory Harman Kardon, podpora stylusu M-Pen
Baterie 7 250 mAh, 22,5W nabíjení
Cena a dostupnost 10 990 Kč, srpen 2021

Obsah balení

  • tablet MatePad 11
  • špendlík pro vyndání microSD karty
  • 25W adaptér pro nabíjení
  • USB-A/USB-C kabel
  • redukce USB-C na 3,5mm audiojack
  • technická brožurka a základní průvodce

V balení najdete samotný MatePad 11, redukci z USB-C na 3,5mm audiojack, technickou brožurku a základního průvodce, špendlík na microSD slot a napájecí adaptér s kabelem typu USB-A/USB-C, který nabízí pěkný výkon 22,5 W. Pokud tablet objednáte do 19. září, dostanete na výběr ze dvou zvýhodněných balíčků – jeden představují sluchátka FreeBuds 4i a luxusní titanové hodinky Watch GT2 Pro, druhý pak obsahuje sluchátka FreeBuds 4i, klávesnici s pouzdrem v jednom a také stylus M-Pen 2. generace. Masakr, co? Cena každého balíčku dosahuje bezmála deseti tisíc korun. Ty můžete ušetřit tím, že si MatePad 11 objednáte z oficiálního webu výrobce tady.

Huawei MatePad 11
Huawei MatePad 11 | foto: FONETECH

Co je MatePad 11 zač?

  • rozměry 253,8 × 165,3 × 7,3 mm
  • hmotnost je 485 gramů
  • plastová konstrukce včetně zad a rámu

V designu tabeltů se nedá vymyslet nic moc nového a i MatePad 11 je toho důkazem. Jedná se o větší placku (25 × 16 centimetrů) s displejem prakticky přes celou čelní stranu se symetrickými rámečky. Díky oblým hranám se tablet dobře drží v ruce (nereže). Někde jsem zahlédl, jak někdo někde napsal, že MatePad 11 nepůsobí zrovna ultra-hodnotně. Je to samozřejmě nesmysl. To od něj totiž nikdo nečeká. Je to tablet za necelých 11 tisíc a zpracovaný je adekvátně cenovce, ale kvalitně. Se zpracováním budete spokojeni.

Přední stranu MatePadu zabírá displej s 8Mpx kamerkou pro videohovory a selfies, potěší notifikační dioda signalizující příchozí notifikace. Tu rozhodně oceníte, poněvadž tablet neumí Always-On displej. Po stranách zařízení najdete čtveřici reproduktorů s certifikací Harman Kardon, které hrají jako o život, kolébku pro regulaci hlasitosti, zapínací/vypínací tlačítko protnuté červenou linkou, konektor typu USB-C pro nabíjení a synchronizaci a slot pro microSD kartu. Vzadu se nachází vycentrované stříbrné logo Huawei a fotoaparát s rozlišením 13 Mpx.

Huawei MatePad 11
Huawei MatePad 11 | foto: FONETECH

V krátkosti zmíním o klávesnici, která slouží zároveň i jako pouzdro a brání tak poškození tabletu. Jak už to tak bývá, klávesnice vylepšuje produktivitu, píše se na ní lépe než na softwarových klávesách a neměl jsem s ní žádné problémy. Potěšující je, že obsahuje klávesy pro snížení/zvýšení jasu obrazovky a regulaci hlasitosti.

Na touchpad ovšem zapomeňte stejně jako na podsvícení kláves, což trochu stěžuje psaní během večera v nepříliš osvětleném prostředí. Pozor! Klávesnice zvládne diakritiku i všechny znaky „jako na české klávesnici“, chybí však české potisky. Znamená to tedy, že diakritiku normálně napíšete, pokud vaše paměť ví, jaký znak kde leží. Vykoušel jsem i stylus M-Pencil (druhé generace) a ani tady Huawei nezklamal, protože displej na něj má pohotovou odezvu a psaní poznámek perem jednak šetří čas a jednak je to zábava.

Displej a hardware

  • displej je vyroben technologií IPS
  • vhod přijde obnovovací frekvence 120 Hz
  • podpora psaní stylusem M-Pencil

Huawei MatePad 11 je tablet prémiové třídy. Továrnu opouští ve velikosti úhlopříčky 10,95 palce. Displej s poměrem stran 16:10 má rozlišení 2 560 × 1 600 pixelů, což dává výslednou jemnost 276 ppi (bodů na palec). Výborné pozorovací úhly a dobrá čitelnost na slunci jsou vzhledem k použití technologie IPS samozřejmostí.

Potěší podpora tmavého režimu, který uživatelské prostředí převlékne do tmavých odstínů i velmi rychlá obnovovací frekvence 120 Hz. Huawei i tady dává uživateli na výběr: displej lze nastavit na základních 60 Hz, dále tu je dynamický režim, kdy se frekvence mění podle zobrazovaného obsahu, případně lze natvrdo vynutit nejvyšších 120 Hz. Reakce displeje na dotyk je příkladná, maximální jas více než dostačující a odezva systému HarmonyOS prakticky dokonalá. Používat MatePad 11 je prostě velká paráda.

Bezpečnost dat je v dnešní době nenajvýš důležitá. Proto zamrzí, že tablet nenabízí standardní čtečku otisků prstů. Nenajdete ji v displeji, ani v z bočnín tlačítku. Odemykání tabletu zajišťuje přední 8Mpx kamerka, jenže ta nemá ifračervené senzory nebo ToF; chybí tedy bezpečné biometrické odemykání a to je škoda.

Jistota jménem Snapdragon 865

  • osmijádrový procesor s taktem 2,84 GHz
  • grafiku vykresluje jednotka Adreno 650

Operační paměť 6 GB a osmijádrový procesor Snapdragon 865 se starají o bezproblémový chod operačního systému HarmonyOS. Výrobce udává vnitřní paměť s kapacitou 128 GB (po prvním spuštění je uživateli k dispozici přes 110 GB) a je možno ji rozšířit o klasickou microSD kartou. Přestože Huawei vsadil na loňský čipset od Qualcommu, tablet má dostatek výkonu pro náročný multitasking (tedy spoustu úloh otevřených na pozadí) a hrání náročných her.

Reproduktory vyladěné Harman Kardon

Reproduktory se nacházejí na pravé i levé straně tabletu (na každé dva). Jde o vhodné umístění, uvážíme-li, že jejich zvuk je potřeba zejména při sledování videa nebo hraní her, kdy je používán MatePad 11 naležato. Zvuk jde ze čtyř směrů a pokud byste si nějaký z nich omylem „přidusili“ rukou, budete stále v centru dění. Reproduktory, na kterých spolupracoval Huawei s vyhlášenou společností Harman Kardon, hrají zřetelně a hlavně hlasitě.

Huawei MatePad 11
Huawei MatePad 11 | foto: FONETECH

Do těla tabletu byly integrovány i čtyři mikrofony. Díky AI technologii redukce hluku jsou zvuky, jako je psaní a okolní konverzace, automaticky odfiltrovány pro lepší komunikaci. Během videhovorů vás tak protistrana uslyší zřetelně.

Výdrž baterie a nabíjení

  • baterie má kapacitu 7 250 mAh
  • podpora 25W rychlého nabíjení
  • adaptér je součástí balení

Jen málokterý tablet se vyhne zabudované baterii a ani tento není výjimkou. Článek s kapacitou 7 250 mAh bohatě stačí na několikadenní používání při každodenním prohlížení internetu a občasném sledování videí. Vhod přijde nabíjecí adaptér s výkonem 22,5 W, který akumulátor z 0 na 100 procent kapacity dobije za necelé dvě hodiny. Co se konektivity týče, tak MatePad 11 dostal podporu Wi-Fi 6, GPS nebo Bluetooth 5.1. Neumí však eSIM, LTE a 5G. Je to tablet především na doma a když už s ním vyrazíte na cesty, nic nebrání tomu připojit se k webu pomocí hotspotu (třeba z mobilu) nebo Wi-Fi.

Jaké dělá fotky?

  • hlavní zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx
  • pro videohovory slouží 8Mpx kamerka

Tablety nejsou primárně určeny k focení. Tento proces je s nimi značně nepraktický a nepohodlný. MatePad 11 není výjimkou. Prostředí pro focení převzaté z telefonů je velikostí displeje značně roztahané a nepřílši dobře se ovládá. Zadní kamera s rozlišením 13 Mpx a objektivem f/1.8 má k dispozici přisvětlovací diodu. Za dobrých světelných podmínek vyrobí slušnou fotku s ostrými detaily, při horším světle jde kvalita dolů, což je způsobeno i tím, že aplikace nenabízí žádný noční režim. Je to fotoaparát pro občasné focení. Vhod přijde v situacích, kdy nemáte po ruce telefon nebo se vám ho nechce vyndávat z kapsy. Přední kamera, sloužící primárně pro videohovory a případné autoportréty, disponuje rozlišením 8 Mpx. Ani tady nečekejte zázraky.

Operační systém HarmonyOS 2

Huawei v důsledku omezení Spojených států investoval obrovské peníze do vlastního operačního systému HarmonyOS2, který nahrazuje Android, ale na první pohled se od něj prakticky neliší. Google Play nahrazuje aplikační katalog AppGallery, který se neustále rozšiřuje. Vyhledávní z alternativních zdrojů má na starosti Petal Search a v tabletu najdeme i další povedené aplikace z Petal rodiny. Povedené jsou třeba Petal Maps, což je GPS navigace, kterou můžete používat i na chytrých hodinkách řady Watch 3. MatePad 11 je možno využít nejen pro zábavu, ale rovněž i pro práci. Huawei proto do tabletu předinstaloval kancelářský balíček WPS Office. A to přijde vhod. Méně radosti už udělají zkratky pro stažení různých blbin, kam řadím aplikace Snapchat (je stejně dostupná v AppGallery), Ryanair či Fifty Workout, které jen zabírají paměť.

Huawei MatePad 11
Huawei MatePad 11 | foto: FONETECH

Vzhledem k situaci, které Huawei čelí už více jak dva roky, nenabízí HarmonyOS 2 podporu Google služeb a aplikací. Bez problémů lze ale využívat jejich alternativy (místo Chrome třeba Operu, místo Youtube např. Youtube Vanced atp.), případně jejich webové verze. Je to na úkor komfortu používání, ale jde to. Horší to je u služeb, které využívají jádro Googlu, jako je Uber, McDonald’s, Dáme jídlo a tak dále. Ty nespustíte. Je tedy na zvážení každého, jak bude tablet využvat. Pokud půjde o zařízení určené primárně ke konzumaci obsahu, nemám s MatePadem 11 žádný problém.

Huawei MatePad 11
Huawei MatePad 11 | foto: FONETECH

Na světě existují v podstatě jen dva podniky, které jsou schopny americké sankce přežít a v omezeních fungovat. Na mysli mám Samsung a Huawei. Ostatní firmy by to do roka zabalily. Snaha Huawei vytrvat, nepřízeň přečkat a v rámci sankcí přicházet s něčím vlastním (HarmonyOS) je proto hodně sympatická.

Závěrečné zhodnocení

Tablet potěší výkonným procesorem od Qualcommu, skvěle hrajícími reproduktory Harman Kardon a dostatečně dlouhou výdrží. Nezklame ani displejem, byť pro příště bych místo technologie IPS raději viděl AMOLED, aby nechyběla funkce Always-On. Nebudeme si nic nalhávat, největší nevýhodou je stále absence Google služeb. Zažité stereotypy se bohužel odbourávají velmi těžko a nový HarmonyOS 2 má v tomto směru ztíženou startovací pozici.

Běžní lidé se po letech tak nějak naučili přihlásit se do telefonu/tabletu pod svým Google účtem a využívat přednastavené portfolio appek jako Gmail, Youtube, Google Fotky nebo Disk. Vysvětlovat jim, jak pracovat s Petal Search, aby se dostali k Chromu, který mají synchronizovaný s počítačem, může být nadlidský úkol.

Huawei MatePad 11
Huawei MatePad 11 | foto: FONETECH

Na MatePad 11 je proto nutné pohlížet jako na doplněk moderní domácnosti, který je vhodný ke konzumaci obsahu a poslouží jako mezičlánek mezi telefonem a TV. Jestli jste teď na vážkách, jestli MatePad 11 zakoupit, nebo ne, možná vás přesvědčí nálož elektroniky, kterou dostanete současně s tabletem. Za 10 990 dostanete MatePad 11, bezdrátová sluchátka a chytré hodinky z titanu. Nebo za 10 990 korun získáte tablet, kryt s klávesnicí, stylus a bezdrátová sluchátka Freebuds 4i. Když si to všechno spočítáte, zjistíte, že tablet je v podstatě zadarmo.

Co se nám líbí

  • výkonný Snapdragon 865
  • kvalitní 120Hz IPS displej
  • podpora klávesnice i stylusu
  • bohaté příslušenství
  • čtyři reproduktory Harman Kardon
  • očekávaná výdrž
  • dobře nastavená cena

Co se nám nelíbí

  • slabší fotoaparát
  • chybí čtečka otisků prstů/jen 2D sken tváře
  • nevýhody spojené s absencí GMS
Total
0
Shares