- Huawei je několik let na černé listině USA
- Z nových informací vyplývá, že situace není ideální
O kauze Huawei vs. USA toho bylo od května předminulého roku napsáno tolik, že rozmělňovat toto téma znovu by doslova připomínalo provařenou dlouhohrající desku.
Huawei je ze hry
Čínský podnik kvůli údajnému napojení na čínský vládní aparát dostal stopku ohledně amerických technologií zahrnujících zejména vysokorychlostní připojení 5G a mobilní telefony. Zdá se, že loňským odprodejem dceřiného Honoru se situace nepoměrně zklidnila.
Jestli celá záležitost skončí pomyslným happyendem se hned tak nedozvíme, ale jedno je jisté: pachuť hořkosti v ústech úplně nezmizela. To dokresluje i následující situace, o které informoval Android Headlines.
Šlo v zásadě o to, že mobilní divize Huawei spíše posloužila jako obětní beránek, nežli bezpečnostní hrozba, protože hojně diskutovaná zadní vrátka a napojení na čínský vládní aparát, byla pomyslná stigmata na úrovni síťové infrastruktury nikoliv smartphonů.
Nepřehlédněte: Češi, pozor na podvodné webové stránky! Jak zlodějům nenaletět?
Může to trvat i 6, 7 let
Ale nyní z trošku jiného soudku. Spojené státy v reakci na odstřihnutí Huawei v rámci vlastních telekomunikačních sítí spoléhali na konkurenční podniky, tu vlastní (třeba Oracle) nebo evropské (Nokia, Ericsoon apod.).
Android Police se nově nechal slyšet, že kýžený přechod na náhradní technologie však rozhodně nepůjde jako po másle. Zatím vyčíslená kumulativní částka, jež USA podle aktuálních prognóz zaplatí, činí téměř 5 miliard dolarů a ani zdaleka není konečná. Navíc to celé může trvat dalších 6, 7 let.
V této souvislosti hodně znervózněli i významní američtí operátoři; namátkou Verizon, T-Mobile nebo AT&T, kterým bylo oznámeno, že za této konstelace jim může být proplaceno přibližně 40 % z nákladů vynaložených na přebudování sítí.
Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, Omid Armin / Unsplash