Špičková FreeBuds Pro patřila mezi velká překvapení loňského roku, ale nyní je Huawei zpět s novými bezdrátovými sluchátky pro masy. Zákazníkům je nabízí za necelé dva tisíce, ale na výbavě to není znát. FreeBuds 4i nabízejí třeba aktivní potlačení šumu (ANC) nebo parádních 10 hodin nepřetržitého přehrávání muziky.
Sluchátka FreeBuds Pro snažila dobýt prémiový segment a víceméně se jim to i podařilo, byť konkurence měla požehnaně. Novinka FreeBuds 4i míří o patro níže, tam, kde má zákazník už opravdu slušně na výběr a často se rozhoduje zejména podle ceny. Ta je stejně jako u loňských FreeBuds 3i nastavena příznivě. Huawei u nás nová sluchátka nabízí za pěkných 1 999 korun.
Psali jsme: RECENZE Huawei Mate 40 Pro: Google je minulost, jeho foťák je absolutní vrchol
Specifikace
Rozměry a hmotnost | 37,5 × 23,9 × 21 mm, 5,5 gramu (sluchátko), 48 × 61,8 × 27,5 mm, 36,5 gramu (nabíjecí pouzdro) |
Reproduktor | 10mm měniče |
Mikrofony | 2 mikrofony (jeden pro hovory a druhý pro ANC) |
Kapacita baterie | 55 mAh (sluchátko), 215 mAh (nabíjecí pouzdro) |
Doba přehrávání | 7,5 hodiny s ANC, 10 hodin bez ANC |
Nabíjení | 10 min. rychlého nabíjení = 4 hodiny přehrávání, nabíjení pouzdra trvá zhruba hodinu |
Konektivita | Bluetooth 5.2 Kodeky: AAC, SBC |
Odolnost | IPX4 |
Ve třech barvách a povědomém designu
Huawei FreeBuds 4i jsou nejdostupnější sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku, která jsem zatím testoval. Jsou k dispozici ve třech barvách – bílé, černé a červené. Já testoval elegantní bílou variantu, na které nejsou vidět otisky prstů a mastnota.
Stejně jako high-endové FreeBuds Pro si FreeBuds 4i bezdrátově rozumí s technologií Bluetooth ve verzi 5.2 a podporují kodeky AAC a SBC Bluetooth. Dodávají se také se stejným příslušenstvím: kabelem USB-C pro nabíjení, nabíjecáím pouzdrem a dvěma (základní velikost M už je na sluchátkách) sadami ušních koncovek různé velikosti, které zajistí bezpečné a stabilní uchycení v uchu.
Z hlediska designu se nové 4i více podobají na předchozí FreeBuds 3i než na FreeBuds Pro. Jejich stonky jsou kulatější (ale stále placaté) a podlouhlé, zatímco Pro mají krátké, masivní a podsadité obdélníkové nožičky. Tělo sluchátek se skládá ze silikonového špuntu, velké hlavy a již zmíněného podlouhlého 3,5centimetrového krku.
Do uší padnou jako ulitá
Abych pravdu řekl, koncovky v uších sedí lépe, než u předchozích FreeBuds 3i při jejichž nošení se mi někdy stalo, že se mi z uší po čase sluchátka drala ven. Což bylo nejen nepříjemné, ale mělo za následek i degradaci zvuku.
Nic podobného se letos neopakuje. Sluchátka v uších drží jako přibitá. Pokud jde o pohodlí, nemohu o FreeBuds 4i napsat špatné slovo. Nejlépe mi do uší zapadla se nejmenším špuntovým nástavcem (velikost S) a poté již nevyvíjela žádný nepřiměřený tlak na moje ušní trubice, což jsem ocenil při delším poslechu; album skupiny Eclipse s názvem Paradigm je vážně skvělé.
Pozitivní zprávou pro mnohé posluchače bude jistě fakt, že jsou sluchátka certifikována jako IPX4 a nepoškodí je tedy ani případné pošplouchání vodou. Huawei dokonce uvádí, že odolají „stříkající“ vodě z jakéhokoli směru, což z nich činí dobrou volbou pro výlety do posilovny a venkovní sportování.
V režii aplikace Huawei Life AI
Huawei FreeBuds 4i jsou kompatibilní s aplikací Huawei Life AI, která slouží pro ovládání a rovněž detailní nastavení a aktualizaci softwaru hodinek. Aplikace je pro chytré telefony ke stažení v Huawei AppGallery.
Aplikace je jednoduchá a snadno se v ní orientuje. V případě připojených FreeBuds 4i však nenabízí ekvalizér ani jakékoli jiné možnosti vyladění zvuku. Zobrazuje pouze to nejdůležitější: zbývající kapacitu baterie každého sluchátka a pouzdra a umožňuje přepínat mezi třemi režimy regulace hluku.
Na výběr je potlačení hluku, zvuky okolí (awarennes) a vypnuto. Appka také umožňuje přizpůsobit kapacitní dotykové ovládání 4i. To je sice hodně limitované, ale intuitivní (stačí požadovanou činnost odfajfkovat/zafajfkovat a hotovo).
Výdrží nezklamou
Huawei slibuje na jedno nabití až deset přehrávání muziky, pokud sluchátka používáte s vypnutým aktivním potlačením hluku (ANC). A vážně, nijak nekecal. Nevymýšlí si ani když uvádí, že na 4 hodiny přehrávání muziky sluchátkům stačí pouhých 10 minut pobytu v pouzdru.
Na 100 procent kapacity se baterie sluchátek dobíjí zhruba za hodinu. To odpovídá i mému měření. V každém sluchátku FreeBuds 4i najdeme zabudovanou 55mAh baterii, dobíjecí pouzdro pak nabízí dalších 215 mAh.
Vraťme se ještě k výrobci, který prohlašuje, že s aktivním ANC vydrží sluchátka vyhrávat 7 hodin a 30 minut. I toto číslo se nakonec ukázalo plus mínus jako přesné. Takže si shrňme kapitolu baterie: ano, FreeBuds 4i nabijete rychle a v uších vám vydrží bez problémů po celý den.
Ovládání: po zaklepání vstupte
Ovládání sluchátek je jednoduché, jak jen to je možné. Stačí na levé sluchátko dvakrát klepnout a spustí/pozastaví se přehrávání hudby. Navolit na toto gesto můžete také přepnutí na další/předchozí skladbu, aktivaci hlasového asistenta nebo lze gesto úplně vypnout. Poklepáním na pravé sluchátko pak můžete spustit/pozastavit přehrávání hudby a k dispozici je i volba pro přepnutí na další skladbu.
Klepnutím a přidržením prstu na pravém nebo levém sluchátku pak regulujete okolní hluk. Ovládací funguje dobře a je návykové. Protože je zapotřebí dvojité poklepání nebo dlouhé stisknutí namísto pouhého dotyku sluchátek, významně se tím snižuje pravděpodobnost provedení nesprávného gesta.
FreeBuds 4i nechybí ani funkce detekce nasazení, která umí při vyndání sluchátek pozastavit přehrávání muziky nebo přepnout zařízení pro přehrávání. Hudba opět začne hrát ve chvíli, kdy sluchátka vložíte do uší.
Zvuk v pohodě
Zvuk je vyvážený a vokály znějí tak, jak mají a se zkreslením se nesetkáte ani ve chvíli, pokud sluchátka hrají opravdu hodně nahlas. Slušné jsou také výšky a středy, ale kde by sluchátka mohla trochu přidat, tak to jsou basy.
Ze všeho nejdůležitější ovšem je, že FreeBuds 4i nezní plechově a několikahodinový poslech s nimi není unavující. To je pro mě rozhodující kritérium, jestli jsou sluchátka špatná nebo nikoli. Středně nároční posluchači budou spokojení.
Funguje potlačení okolního hluku?
V případě FreeBuds 4i nečekejte žádné bohaté možnosti nastavení ANC. Huawei nechce, abyste se v nastavování ztráceli. Aktivní potlačení okolního hluku tak máte bud aktivní nebo ne. ANC (active-noise canceling) není vyloženě špatné, svou práci odvede, ale výkon jako u dražších sluchátek nečekejte. Huawei nezapomněl na režim Zvuky okolí (Awarennes), který vám dá možnost zesílit externí zvuk v situacích, kdy potřebujete slyšet, co se děje kolem vás. Funguje to dobře, když si pouštíte hudbu při nižší hlasitosti. S hlasitostí naplno už toho moc neuslyšíte.
Mám si FreeBuds 4i koupit?
FreeBuds 4i se rozhodně nemají za co stydět. Pokud máte hlouběji do kapsy a nějaké levnější bezdráty právě teď sháníte, jděte do nich. Mám takový pocit, že ze sluchátek bude nadšená hlavně mladší generace uživatelů. Nové špunty Huawei jsou přímo ideálním dárkem k narozeninám nebo za vysvědčení.
Zvukově je vše v pořádku, i když nepopírám, že basy by mohly být o něco výraznější. S přihlédnutím k ceně jsem byl se zvukem ale jinak spokojený. Sluchátka v uších sedí pěkně, mají dlouhou výdrž a podporují důležitou funkci ANC (za dané peníze slušné). Důležitým prvkem výbavy je také odolnost dle normy IPX4. Sluchátkům se nic nestane, pokud se u sportovních aktivit pořádně zapotíte a bez problémů přežijí i lehký jarní deštík.
Klíčové vlastnosti:
- pohodlné nošení
- baterie s výdrží 10 hodin
- desetiminutové nabíjení vystačí na další 4 hodiny poslechu
- efektivní potlačování okolního hluku (ANC)
- chytrá redukce šumů
- plná kompatibilita se systémy Android a iOS