Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous odtajnili tajemství vesmíru. Ruský Roskosmos má smůlu

  • Kybernetičtí partyzáni z Anonymous znovu udeřili
  • Nahráli na internet práci ruských vědců za posledních 35 let

Na začátku týdne populární Anonymous oznámili, že napadli web vědeckého institutu, který spolupracuje s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Chlubili se, že z jeho serverů ukradli velké množství dat, z nichž některá souvisí s tajemstvími vesmíru. Teď se kybernetičtí partyzáni přihlásili s tím, že data již nahráli na internet, kde jsou volně ke stažení.


Nepřehlédněte: Urychlovač částic v CERNu jede na plný výkon, na internetu se množí divoké konspirační teorie


Anonymous jedou na plný plyn

Hackerům z hnutí Anonymous (ano, jsou to ti, kteří mají ve znaku masku Guy Fawkese) nelze upřít, že makají na plné obrátky. Před několika dny se nabourali do serverů důležitého ruského Institutu pro výzkum vesmíru, který sídlí v Moskvě a pracuje v něm asi špičkových 300 vědců. Ústav provádí vědecký výzkum v oblasti astrofyziky, planetární vědy, sluneční fyziky, vztahů Slunce-Země, kosmického plazmatu a geofyziky. Zároveň také vyvíjí a testuje vesmírné technologie ve spolupráci s akademií věd a právě Roskosmosem.

Teď Anonymous data nabídli (velikost prvního balíku je 577 megabajtů) volně ke stažení na internetu. Hackeři uvádí, že se jim podařilo dostat k dokumentům za posledních 35 let (1987 až 2022).  Krátce na to zveřejnili také druhou část hacku. Tu představují odcizená data ruského Federálního výzkumného centra pro informační a výpočetní technologie.

Pomstili se

Útok Anonymous na Institut pro výzkum vesmíru nebyl žádná náhoda. Podle hackerů šlo o odpověď na útoky uskupení Killnet, které v předchozích dnech napadlo webové stránky v Polsku, Litvě a ve Spojených státech. O Killnet je známo, že pro masivní DDoS útoky používají botnet, který se skládá zhruba ze 4,5 milionu zotročených počítačů.

DDoS (Distributed Denial of Service) útoky mají vždy stejný scénář. Obrovské množství počítačů začne přistupovat v jeden okamžik na jeden konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: TheTechOutlook, Twitter

Total
0
Shares