- Další problém pro světoznámé vydavatelství EA
- Hackeři mu ukradli cenná data, chystají se je vydražit na dark webu
Neznámí počítačoví hackeři napadli americkou společnost EA (Electronic Arts) a získali tím přes 780 GB dat včetně přístupu ke zdrojovým kódům fotbalové simulace FIFA 2021 a enginu Frostbite, který firma používá ve svých úspěšných herních titulech. Podle informací EA nedošlo naštěstí k odcizení uživatelských dat ani ohrožení soukromých údajů.
Psali jsme: Autoři Cyberpunku 2077 se stali terčem hackerů. Útočníci chtějí výkupné
Hackeři dokázali EA ukrást zdrojový kód FIFA 21
Nyní se čeká na to, co se získanými daty hackeři udělají. Má se za to, že data budou chtít zpeněžit v aukci a vydělat tak pořádný balík peněz. Možná ale nejdříve kontaktují samotnou společnost EA s žádostí o výkupné. Podobnou taktiku ostatně zvolila skupina, která ze serverů polského studia CD Projekt ukradla nedávno interní komunikaci i zdrojové kódy ke hrám Zaklínač 3 a Cyberpunk 2077. Společnost CD Projekt však tehdy na žádné vyjednávání s útočníky, natož platbu výpalného, nepřistoupila a celou situaci předala policii. Hackeři později cenná data vydražili na dark webu.
EA v tom není samo
„Herní průmysl roste raketovým tempem, podle IDC dosáhl videoherní průmysl v roce 2020 tržeb ve výši 179,7 miliard dolarů. Není proto překvapením, že herní společnosti jsou stále častěji i terčem hackerů. V minulém roce byla obětí ransomwarového útoku například společnost Capcom, která stojí za populárními hrami Street Fighter, Mega Man, Resident Evil, Devil May Cry nebo Monster Hunter. A letos byl napaden CD Projekt Red, tvůrce hitů jako Zaklínač nebo Cyberpunk 2077. Hackeři v tomto případě dokonce tvrdili, že ukradená data prodali za 7 milionů dolarů. Navíc i několik měsíců po samotném útoku dochází k únikům ukradených dat,“ řekl k aktuální situace s napadením EA Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.