- Řešit oteplování planety rozprašováním látek do stratosféry?
- V USA se o tom vede debata, ale následky mohou být fatální
Solární geoinženýrství, tedy vypouštění malých částic do stratosféry ve formě aerosolů, které by odrážely sluneční záření ve snaze omezit oteplování způsobené skleníkovými plyny, bylo dlouho považováno za poslední možnost, jak řešit klimatickou krizi. Navzdory počátečnímu odporu vůči myšlence zasahovat do přírodních pochodů se však touto možností začíná vážně zabývat stále více vědců, píše server The New Yorker.
Nepřehlédněte: Muž tvrdí, že umí cestovat v čase, a varuje: O Vánocích se stane něco, čemu neuvěříte
Oteplování planety už možná nezvrátíme
Bílý dům nedávno oznámil pětiletý projekt zabývající se solárním geoinženýrstvím, což je znamení, že se tato myšlenka pomalu dostává z říše science fiction a začíná být brána vážně.
„I při téměř úplném zastavení využívání fosilních paliv lidstvo směřuje ke katastrofě. Pařížskou dohodu, právně závaznou mezinárodní smlouvu o změně klimatu, přijalo 196 zemí, které se dohodly, že udrží nárůst průměrné globální teploty výrazně pod 2 °C ve srovnání s úrovní před průmyslovou revolucí a budou pokračovat v úsilí udržet ji pod 1,5 °C,“ tvrdí Futurism.
„Dosažení tohoto cíle se však ukázalo jako téměř nemožné. Podle říjnové zprávy OSN úsilí vlád nestačí k tomu, abychom tohoto cíle do konce století dosáhli. Kvůli těmto neradostným vyhlídkám se stále více vědců obrací ke geoinženýrství, jako k poslední možnosti.“
Podobně jako částice uvolňované mohutnou sopkou – erupce prokazatelně vedou k poklesu teplot, by mohlo mít podobné výsledky i vhánění aerosolového oxidu siřičitého do stratosféry. Odborníci se sice shodují na tom, že existuje velká šance, že by tyto částice mohly skutečně ochladit povrch pod nimi, ale nikdo netuší, jaké možné vedlejší účinky, zejména v globálním měřítku, tento krok způsobí.
Solární geoinženýrství jako poslední naděje lidstva?
Teplotní výkyvy by mohly například vyvolat extrémní počasí, jako jsou povodně, na nečekaných místech po celém světě. Mohlo by také dojít k šíření různých nemocí, dodává zpráva.
Vědci nepopírají, že globální oteplování představuje veliký problém, ale shodují se na tom, že jediným správným řešením je co nejrychlejší přechod na obnovitelné zdroje.
„Geoinženýrství jako možné řešení této katastrofy se definitivně stane jedinou možností poslední záchrany, pokud budeme jako světové společenství pokračovat v nastoupené cestě,“ říká ekolog Anote Tong, bývalý prezident Kiribati, malého ostrovního státu, který již byl výrazně postižen zvyšováním hladiny moří.
Nastane někdy okamžik, kdy se lidstvo bude muset uchýlit k tak drastickým opatřením, jako je geoinženýrství? Vzhledem k nastolenému trendu to není zcela vyloučené.
Zdroj náhledové fotografie: Marek Piwnicki / Unsplash, zdroj: Futurism, New Yorker