Galaxy Watch5

Galaxy Watch4 RECENZE: nejlepší chytré hodinky pro Android

Samsung v rámci svého Unpacked eventu před měsícem představil nejnovější svou řadu chytrých hodinek Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic. My se podíváme pořádně na zoubek prvně jmenovaným, abychom zjistili, jestli jsou tyto smartwatch skutečně tak povedené, jak korejský výrobce proklamoval. A jak to celé dopadlo? To vám prozradí naše dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Recenze Huawei Watch 3: perfektní Harmonie?


Specifikace

Zpracování, odolnost kov + sklo (silikonový řemínek), IP68 / MIL-810G
Rozměry 44,4 x 43,3 x 9,8 mm, Váha: 30 g
Displej Super AMOLED, 1,36″, 450 × 450 px, 330 ppi
Procesor Exynos W920, 1,18 GHz
Paměť 1,5 GB RAM, 16 GB úložiště
Operační systém Wear OS 3.0 + One UI Watch 3
Baterie 361 mAh
Výbava a funkce notifikace z telefonu, vibrace, monitoring spánku, měření sportovních aktivit, kalendář, poznámky, kontakty, zprávy, hudební přehrávač, prohlížeč obrázků, e-mailový klient, mapy & navigace, budík & stopky, počasí, diktafon, hlasový asistent, vlastní ciferníky, instalace aplikací třetích stran, eSIM – GSM/3G/LTE (jen LTE varianta)
Režim nabíjení dobíjecí kolébka
Cena 7 590 korun

Hned zkraje je potřeba uvést jednu věc na pravou míru. Galaxy Watch4 jsou na českém trhu už pár týdnů k mání ve dvou variantách: 40mm pro subtilní dámské zápěstí a 44mm pro pány. A pak samozřejmě existují další dvě mutace s podporou LTE, kdy hodinky s eSIM plně nahradí telefon. Já se však budu věnovat standardní 44mm verzi bez možnosti volání, to jen pro pořádek.

Obsah balení

  • hodinky Samsung Galaxy Watch4
  • silikonový řemínek (už je nasazen)
  • nabíjecí bezdrátový dok s USB-A zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce
Galaxy Watch4
Galaxy Watch4 | foto: FONETECH

Design a zpracování

  • potěší digitální luneta
  • smartwatch jsou velmi lehké
  • 20mm silikonový řemínek

Galaxy Watch4 svým vzezřením přímo navazují na předchozí Watch Ative2, což je patrné zejména díky takřka identickému designu a chybějící otočné mechanické lunetě (tou disponují Galaxy Watch4 Classic). K opískovanému hliníkovému tělu nemám sebemenších výtek, hodinky jsou elegantní a hlavně lehké. Dílenské zpracování je příkladné, líbí se mi oblé tvary a sportovní look.

Displej? Prostě skvělý!

  • má výborné pozorovací úhly
  • dostatečný jas i na přímém slunci

Větší části přední strany dominuje 1,36palcový dotykový Super AMOLED displej s výbornými zobrazovacími vlastnostmi. Při rozlišení 450 × 450 pixelů s jemností 330 ppi nemám žádných výtek. Pozorovací úhly jsou skvělé a automaticky regulovaný jas je i na přímém slunci výborný. V tomto ohledu snese do jisté míry srovnání se sesterskými chytrými telefony, to jest rychlá odezva a velmi živé barvy.

Galaxy Watch4
Galaxy Watch4 | FONETECH

Výkon a konektivita

  • hodinky jsou velmi svižné
  • systém si z vnitřní paměti ukrojí zhruba půlku
  • GPS fixace je okamžitá

Hnacím motorem Galaxy Watch4 je nový hodinkový procesor Exynos W920, vyrobený 5nm procesem s taktem 1,18 GHz, který v kombinaci s 1,5 GB RAM a 16GB úložištěm zajišťuje naprosto bezproblémový chod. Ale pozor! Systém si z paměti ukrojí zhruba půlku, takže pro svá data, mapy, aplikace a hudbu máte k dispozici přibližně 7,6 GB.

Konektivita? Je příkladná, takže jen namátkou: Wi-Fi 4 (dual band 2,4 GHz/5 GHz), Bluetooth 5.0, A-GPS, Glonass, Galileo a Beidou, akcelerometr, barometr, gyroskop, geomagnetický senzor, světelný senzor, optický snímač srdečního tepu, elektrický srdeční snímač a také nechybí senzor bioelektrické impedanční analýzy.

Baterie? Průšvih se nekoná

  • zvládnou i jeden den v extrémním zápřahu
  • nechybí úsporný režim, agresivnější správa chybí

U mnou testované 44mm varianty je baterie s kapacitou 361 mAh (u Galaxy Watch4 40mm je menší 247mAh akumulátor). Dobíjet můžete s pomocí Qi kolébky, která je v balení (bohužel adaptér si musíte obstarat sami) nebo využít některou ze stávajících Samsung DualPad bezdrátových podložek (můj případ).

Nabíjení z 0 na 100 procent není bůhvíjak rychlé, zabere něco přes dvě hodiny. Spěcháte? V tom případě vám stačí cca 30 minut a smartwatch zvládnou až 10hodinový provoz (vcelku to sedí). A výdrž? Četl jsem na toto téma na internetu opravdu hodně, ale úplně nesouhlasím. Často proklamovaný “šedý průměr” je z mého pohledu trošičku vágní.

Galaxy Watch4
Galaxy Watch4 | FONETECH

Počítám se mezi velmi aktivní uživatele a opravdu nemám pocit, že baterka je vyloženě průšvih. Ocenil bych větší kapacitu, na druhou stranu, ta stávající mě nelimituje. Jednak proto, protože hodinky nikdy nevybíjím úplně a také je dost důležité, co všechno v nastavení aplikace Galaxy Wear povolíte. Spoustu notifikací z aplikací v telefonu jsem záměrně vypnul.

  • při sportu je dobré vypnout AOD

Ne kvůli ušetření drahocenné energie, ale s ohledem na to, že mám svůj mobil často po ruce, tak tohle nevyžaduji. Pro rýpaly: ano, vím, lze nastavit “nezobrazovat”, když jsem aktuálně na telefonu. Nicméně, pokud jsem Galaxy Watch4 nezval s sebou ven na tůru, 10km běh nebo dlouhou jízdu na kole, zvládly i 3 dny.

Zaostřeno na sport

Co by to bylo za chytré hodinky, kdyby nenabízely přehršel sportovních aktivit? Galaxy Watch4 i tento požadavek ustojí se ctí. K dispozici máte více než 90 nejrůznějších činností (fitness, běh, kolo atd., 7 z nich můžete aktivovat automaticky). Další dobrou zprávou je, že při pauze se smartwatch samy stopnou, takže nedochází ke zkreslení kontinuálních údajů.

Detekce chůze (krokoměr), spálené kalorie, tep, ušlá vzdálenost stejně jako rychlost fungují naprosto spolehlivě. Samozřejmostí je nastavení denních fitness cílů, které si můžete s pomocí aplikace Samsung Health nejen vyhodnotit, ale klidně sdílet i s ostatními. Pakliže třeba v kanceláři hodinu v kuse sedíte, zařízení vás samo upozorní, že je potřeba se malinko protáhnout, což se občas hodí.

Galaxy Watch4
Sportovní aktivity? Na své si přijde každý | foto: FONETECH

Stres, chrápání? Žádný problém!

  • hodí se i do plaveckého bazénu
  • nerozeznají tempa nebo plavecký styl
  • monitorují i chrápání

Galaxy Watch4 nově jako snad jediné na trhu umí změřit i hladinu stresu (o EKG, srdečnímu tepu nemluvě). Aby vše fungovalo jako na drátkách, je potřeba manuální kalibrace snímačem krevního tlaku. A také levou zadní zvládnou i BMI plus poměr vody, svalů a tuků v těle. A nejen to! S přehledem monitorují i váš spánek formou 4 fází: REM, bdění, lehký a hluboký nebo chrápání (nechrápu, nemůžu sloužit :D).

Wear OS “by Samsung”

  • ke spárování je třeba Android 6 a vyšší
  • ve smartphonu je třeba aplikace Galaxy Wearable
  • namapovat se dají obě fyzická tlačítka
  • ovládání hlasem funguje spolehlivě

Duší hodinek je operační systém Wear OS 3.0, na který je naroubovaná vlastní nadstavba One UI Watch 3. Ta na první pohled jako by z oka vypadla populární platformě One UI. Pokud máte nějaký Samsung telefon, budete se orientovat jako ryba ve vodě. Ale i pro neznalé to bude “pohoda lesní”.

K bezproblémovému spárování si však do telefonu nainstalovat appku Samsung Wearable a pro sledování zdravotních a fitness, je nezbytné si stáhnout aplikaci Samsung Health. V té první pak provádíte většinu obecných nebo dílčích nastavení činností a funkcí (správa ciferníků, tlačítkové zkratky, zrychlené volby, úprava panelu rychlého spuštění atd.). Se druhou máte přehled o všech vašich aktivitách.

Galaxy Watch4
Inspirace One UI je zřejmá | foto: FONETECH

Prostředí je veskrze jednoduché, ovládání gesty intuitivní a pohodlné. Tažením shora dolů vyvoláte panel rychlého spuštění, zleva směrem doprostřed notifikace, z opačné strany vyvoláte jednotlivé karty, ze spodní strany táhnutím doprostřed seznam aplikací. Není potřeba to příliš rozmělňovat: průvodce při nastavení funguje opravdu skvěle (v rámci Tipů v menu Nastavení lze kdykoliv vyvolat).

Aplikace? Zlatá střední cesta

Z appek máte k dispozici kalkulačku, záznamník, Google Mapy, Zprávy, ovládání fotoaparátu nebo Outlook. Chcete emailového klienta a internet? Bohužel, máte smůlu. Můžete Google Play “ždímat” sebevíc, ale Chrome, Gmail, WhatsApp nebo takový Messenger do Galaxy Watch4 (oficiální cestou) nedostanete.

Offline Spotify a Google Pay

Posloucháte rádi muziku? Jestliže máte službu Spotify Premium, oblíbený playlist si do smartwatch vmžiku stáhnete. Je to rychlé, příjemné, a hlavně je moc fajn poslouchat hudební set na smartphonu a pak plynule navázat v hodinkách. To, že s nimi můžete pouštět nebo přeskakovat skladby, které momentálně hrají na telefonu, je asi zbytečné říkat.

Galaxy Watch4
Aplikace Galaxy Wearable a Healt jsou must | foto: FONETECH

Nově však Galaxy Watch4 podporují i nastavení sluchátek (platí jen u všech mutací Samsung Buds). Za mě je to super, uvedu příklad: jdu si zaběhat do lesa a mám aktivní ANC. Jenže když se dostanu do zóny, kde je větší pohyb lidí, ANC vypnu, hlasitost snížím, abych měl právě hraný track jen jako podkres a hned mám lepší přehled, co se v mém okolí děje.

Placení je bleskové

Platíte bezkontaktně a rádi? Novinka totiž podporuje Google Pay, což bylo donedávna nemyslitelné. Spustíte aplikaci, zadáte údaje o kartě, ověříte s bankou a – frčíte! Z bezpečnostních důvodů ale musíte aktivovat PIN kód nebo gesto, ale po většinu času, co máte hodinky na ruce, je odemykat stejně nemusíte (platí i pro outdoor sporty, takže nemusíte zpocenými prsty strachy patlat displej).

Pozor! Službu musíte mít před placením spuštěnou. Proto je ideální si ji přiřadit jako zkratku: v mém případě pod tlačítkem vypnutí/zapnutí. Stačilo ho po sobě 2x rychle zmáčknout a hned jsem mohl platit. V žádném obchodě nebo benzince se mi nestal, byť jediný zádrhel. Na nákupy tak nově vyrážím bez kreditek a mobilu.

Galaxy Watch4
Bezkontaktní placení jede jako po másle | foto: FONETECH

Mám si Galaxy Watch4 koupit?

Máte telefon i sluchátka od Samsungu a sháníte povedené chytré hodinky za rozumnou cenu? Nejspíš nemáte co řešit. Galaxy Watch4 nabízí elegantní design, fantastický displej, odladěné prostředí, bleskovou odezvu, příkladnou konektivitu, voděodolnost, podporu bezkontaktních plateb i velkou vnitřní paměť.

A to platí i v případě, pokud patříte mezi uživatele Androidu obecně. S jablečným iOS si novinka nerozumí, a to je možná škoda. Dalším minusem je pomalejší dobíjení, omezenější výčet aplikací a občas haprující zobrazování playlistů ve Spotify.

Co se nám líbí

  • design
  • zpracování
  • displej
  • funkce
  • poměr cena / výkon
  • offline Spotify
  • Google Pay

Co se nám nelíbí

  • pomalé nabíjení
  • kompatibilita (jen Android)
  • výčet podporovaných aplikací
  • občas menší prodleva zobrazení playlistů u Spotify
Total
0
Shares