- Galaxie Alcyoneus se vymyká všemu, co zatím známe
- Pozornost vědců přitahuje hned z několika důvodů
Jmenuje se Alcyoneus, nachází se tři miliardy světelných let od Země a je tak obrovská, že se vymyká naší představivosti. Nově objevená galaxie je dlouhá nejméně 5 megaparseků, což odpovídá 16,3 milionu světelných let. Pro srovnání, naše Mléčná dráha má maximální délku 0,061 megaparseku, tedy pouhých 200 000 světelných let a ve srovnání s Alcyoneem je to jen malá skvrnka ve vesmíru.
Nepřehlédněte: Vědci z něj jsou úplně paf! Teleskop Nancy Grace Roman umožní přetáčet vesmír v čase, jako když se film přetáčí na VHS kazetě
Alcyoneus je mimo tabulky
Nově objevená galaktická struktura se řadí mezi tzv. rádiové galaxie. Tak se označují aktivní galaxie s mimořádně silným kontinuálním synchrotronním zářením, které se měří v oblasti rádiových vln. Astronomové toho o tomto typu galaxií však zatím vědí jen velmi málo.
Předpokládají, že se skládají z hostitelských galaxií, souboru hvězd obíhajících kolem galaktického jádra, ale také z proudů plynu a částic, které vedou k synchrotronovému záření, jež zase funguje jako urychlovač částic. Tento mechanismus je pravděpodobně zodpovědný za to, že rádiové galaxie mohou narůst do tak obrovských rozměrů.
Ve středu těchto galaxií se s největší pravděpodobností nachází supermasivní černá díra, která nasává hmotu a světlo, ale v tomto energeticky nabitém procesu je také odhazuje do nekonečného prostoru.
Vědci nevěřili vlastním očím
Podle výpočtů má černá díra v centru galaxie Alcyoneus 400milionkrát vyšší hmotnost než naše Slunce. Na rádiovou galaxii je to relativně málo, stejně tak vědce zaráží poměrně nízká celková hmotnost této obří galaxie.
NASA doufá, že Alcyoneus jednou lidstvu odhalí nové informace o struktuře vesmíru, známé také jako kosmická síť, která pravděpodobně spojuje všechny galaxie. Tato složitá síť se skládá z vláken seskupených galaxií, které jsou od sebe odděleny obřími dutinami.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: t3n.de