- Vědci rozlouskli kosmickou záhadu
- Objevili velkou a hladovou galaxii
Je to klasické společenské faux pas. Jste ve veselé partě, obklopeni všemi svými přáteli a jednoho po druhém pohlcujete, vstřebáváte je do sebe, až zůstanete úplně sami, jako groteskní aglomerace osamocená v kdysi přeplněném prostředí. Vědci zjistili, že právě to se před 9,2 miliardami let stalo s jednou galaxií. 3C 297 je záhadně zcela osamocená, přestože její okolí naznačuje, že by měla být součástí kupy galaxií, z nichž některé by měly být velké jako Mléčná dráha.
Nepřehlédněte: Xiaomi má z ostudy kabát. V testu DxOMark jeho nejlepší fotomobil propadl, když prohrál i s dva roky starým telefonem
Vědci pozorují galaxii s neukojitelným apetitem
Skutečnost, že 3C 297 je úplně sama, naznačuje, že se s ostatními galaxiemi stalo něco neobvyklého. „Očekávali jsme, že uvidíme nejméně tucet galaxií o velikosti Mléčné dráhy, ale vidíme pouze jednu,“ říká astronomka Valentina Missaglia z Turínské univerzity v Itálii.
Údaje o prostředí obklopujícím 3C 297 pocházejí z rentgenové observatoře Chandra, která zkoumá vysokoenergetická záření z výkonných zdrojů v celém vesmíru. Data naznačila, že v prostoru kolem galaxie se nachází extrémní množství horkého plynu.
Missaglia a její kolegové si proto ještě vyžádali data z optické a infračervené observatoře Gemini na Havaji, aby lépe porozuměli prostoru kolem 3C 297 a zjistili, že 19 galaxií je 3C 297 blízkých pouze ve dvou rozměrech. Z toho vyplývá, že jsou někde jinde a zvláštní galaxie je skutečně zcela osamocená.
Indicie naznačují, že 3C 297 je výsledkem splynutí obřích kup, což z ní činí takzvanou „fosilní skupinu“; pozůstatky kupy spojené do jediného objektu. „Domníváme se, že gravitační přitažlivost jedné velké galaxie v kombinaci s interakcemi mezi galaxiemi byla příliš silná a s velkou galaxií se spojily,“ vysvětluje astronom Juan Madrid z Texaské univerzity. „Pro tyto galaxie byl odpor marný.“
3C 297 je galaxie, která všechny snědla
„Pozorovali jsme i další kupy galaxií v procesu těchto fúzí a sledovali jsme „superdálnice“ plynových vláken, kterými procházejí na své cestě ke koalescenci. Všechny dosud identifikované fosilní skupiny však byly spatřeny blíže k nám, což znamená, že je pozorujeme v pozdějším období historie vesmíru,“ dodal.
3C 297 je nejranější fosilní skupinou, kterou astronomové dosud identifikovali, což znamená, že k těmto splynutím zřejmě docházelo mnohem dříve v průběhu existence vesmíru, než se předpokládalo.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert
“Tato vzdálená galaxie je ve vesmíru úplně sama…”
Nepište hlouposti, prosím.