Elektronický odpad

Firma vydělává 2 miliony korun denně jen recyklací vyhozené elektroniky

  • Recyklace vyřazené elektroniky může představovat doslova zlatý důl
  • Důkazem je jeden australský startup, který si tím přijde na obrovské peníze

Vaše stará televize, notebook, stolní počítač a další elektronická zařízení obsahují drahé kovy, například zlato a měď. A jak se ukazuje, existují firmy, které toho dokáží pořádně využít. Některé z nich recyklací starých elektronických obvodů vydělávají až dva milion korun denně, píše odborný server Bussines Insider.


Nepřehlédněte: Proč se jedno bezdrátové sluchátko AirPodů vždy vybije rychleji než druhé?


Výdělečný byznys

Protože se výdělky šplhají do závratných výšek, experti odhadují, že toto odvětví brzy zažije zlaté časy. Podle různých studií se totiž celosvětově ve vyřazených deskách plošných spojů nacházejí drahé kovy v hodnotě 55 až 60 miliard dolarů.

Elektronický odpad se přitom stává jedním z největších ekologických rizik, která ohrožují dnešní svět. Více než 50 milionů tun elektroniky obvykle končí na skládkách, přičemž velká část tohoto odpadu je odesílána k recyklaci do zemí třetího světa (zejména do Indie).

Kromě toho se velká část elektronického odpadu vůbec nerecykluje a zůstává zapomenutá ležet v garážích, skříních nebo zaprášených krabicích někde na půdě. Podle statistik se například ve Spojených státech recykluje pouze 15 % veškeré vyřazené elektroniky.

Na druhou stranu se elektronický odpad stává jedním z nejvíce podceňovaných „zlatých dolů“ moderní doby, a to díky cenným kovům obsaženým ve většině desek s plošnými spoji.

Redakce serveru Business Insider kontaktovala startup z australského Sydney, aby zjistila, jaké příjmy mohou podobně zaměřené firmy získat z recyklace elektronického odpadu.

Experti z Mint Innovation získávají kovy z elektronického odpadu pomocí speciálních strojů a procesu určeného k rozbití desek s elektronickými obvody a oddělení cenných kovů uvnitř od nežádoucích plastů a dalších materiálů.

Procesor
Zdroj: Niek Doup / Unsplash

Recyklací vyhozené elektroniky vydělají balík

Plně automatizované zařízení, které společnost Mint Innovation sestrojila, dokáže ze surovin získaných z elektronického odpadu vygenerovat úctyhodný příjem 85 000 dolarů denně, v přepočtu asi dva miliony korun. Ročně Australané vydělají přibližně 30 milionů dolarů.

Startup Mint Innovation demonstruje výši potenciálního příjmu, ke kterému se mohou firmy zabývající se recyklací elektronického odpadu dostat již nyní. Problém však spočívá v tom, že mnoho z nich k tomu nemá k dispozici potřebné technologie ani potřebnou infrastrukturu – na to jsou třeba velké investice.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Bussines Insider

Total
0
Shares
1 komentář
  1. V Austrálii se zřejmě ještě nestal elektroodpad předmětem spekulací firem, jako je Asekol aj. U nás by takový start-up neměl šanci.

Comments are closed.