- Indická sonda Čandraján-3 je u Měsíce
- Vědcům poslala další působivé fotografie
Na rozdíl od ruské družice Luna-25, která narazila do měsíčního povrchu, mise indické sondy Čandraján-3 postupuje podle plánu, a tak se můžeme podívat na další fascinující snímky odvrácené strany Měsíce.
Nepřehlédněte: Nové Galaxy Watch6 jsou boží! A ještě na nich ušetříte 3 tisíce
Čandraján-3 se chystá na přistání
Indická lunární sonda Čandraján-3 by měla přistát na povrchu Měsíce již během několika následujících hodin. Pokud se jí to podaří, stane se prvním přistávacím modulem, který bezpečně dorazí k jižnímu pólu Měsíce – oblasti, o kterou je stále větší zájem vzhledem k tomu, že zde bylo zjištěno velké množství ledu.
V rámci příprav na přistání provádí družice orbitální manévry při kroužení kolem Měsíce, během kterých pořídila několik nádherných snímků odvrácené strany, tedy té části, kterou lidé nikdy neuvidí. Je to proto, že Měsíc je slapově vázán k naší planetě, což znamená, že nám ukazuje stále stejnou tvář.
V příspěvku, který Indická kosmická agentura (ISRO) sdílela na X (dříve Twitter), jsou vidět některé krátery a oblasti, včetně Mare Humboldtianum a Bel’kovich.
Snímky pořídila kamera LHDAC (Lander Hazard Detection and Avoidance Camera), která je umístěna na palubě nákladního modulu, jenž se vydá na povrch a dopraví tam šestikolové robotické vozítko Pragján, které by na Měsíci mělo působit tři až šest měsíců. V případě úspěchu bude Indie po USA, bývalém Sovětském svazu a Číně teprve čtvrtým státem, který úspěšně přistál na Měsíci.
Chandrayaan-3 Mission:
Here are the images of
Lunar far side area
captured by the
Lander Hazard Detection and Avoidance Camera (LHDAC).This camera that assists in locating a safe landing area — without boulders or deep trenches — during the descent is developed by ISRO… pic.twitter.com/rwWhrNFhHB
— ISRO (@isro) August 21, 2023
Jižní pól Měsíce
Zájem různých vesmírných agentur o jižní pól Měsíce je dán přítomností trvale zastíněných kráterů, v nichž byl z oběžné dráhy zjištěn vodní led v takovém množství, že je považován za skvělé místo pro potenciální budoucí osídlení Měsíce lidmi.
Přistání na jiném nebeském tělese je vždy riskantní. Spojené státy, Sovětský svaz a Čína úspěšně přistály na Měsíci. Jak však ukázala nedávná havárie ruské Luny-25, stejně jako předchozí pokusy Izraele, partnerství Spojených arabských emirátů a Japonska nebo poslední indická družice, která se o takový manévr pokusila, nemusí to vždy dopadnout dobře.
Ani úspěšné přistání však nebude znamenat splnění mise. Indické vozítko bude čelit nejdrsnějšímu prostředí na Měsíci. Dostupnost slunečního světla je v těchto zeměpisných šířkách omezená, terén je členitý a teploty zde mohou být velmi nízké.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience
Tak držme Indům palce ať se mise podaří.