planeta, Země

Fascinující objev obrací svět naruby. Druhá Země podle vědců leží hned za rohem

  • Druhá Země je blízko.
  • Na nově objevené planetě by mohli přežít lidé.

Vědci z Oxfordské univerzity objevili obyvatelnou planetu, která je (alespoň v astronomických měřítkách) vlastně skoro za rohem. Od Země je vzdálená pouhých 20 světelných let, upozornil server IFLScience.


Nepřehlédněte: Za používání čínského chatbota DeepSeek na 20 let do vězení? USA zvažují i pokutu 100 milionů dolarů


Druhá Země podle vědců leží hned za rohem

Astrofyzikům se podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planetu, které je svou velikostí podobná naší Zemi. Jde o svět s tvrdým povrchem, které astronomové hledají, když pátrají po životě ve vesmíru.

Podle vědců se „nedaleká“ exoplaneta nachází ve správné vzdálenosti od své hostitelské hvězdy, takže teoreticky existuje šance, že na jejích povrchu existuje kapalná voda. To znamená, že leží v takové vzdálenosti od své hvězdy, kde by kapalná voda – životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi – mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.

Nově objevená HD 20794d je klasifikována jako super-Země, což znamená, že je větší než naše planeta, ale menší než plynní obři jako Jupiter. Nový mimozemský svět vědci objevili díky satelitu TESS zvanému „lovec exoplanet“, jehož úkolem je právě vyhledávání nových planet, obíhajících kolem jiných hvězd než naše Slunce.

Země, stratosféra
Zdroj: Vilkasss / Pixabay

Jsme ve vesmíru sami?

Jedinečnost exoplanety HD 20794 d spočívá v její eliptické dráze, která způsobuje, že se v průběhu roku pohybuje mezi vnitřním a vnějším okrajem obyvatelné zóny své hvězdy. Tato hvězda, viditelná pouhým okem na jižní polokouli, je součástí systému, v němž již byly identifikovány tři planety – astrofyzici však nevylučují, že jich může být více.

„Je paradoxem vesmíru, že tyto planety můžeme pozorovat, ale nemůžeme je navštívit,“ poznamenal Michael Cretignier, který se na vědecké práci přímo podílel. Objev HD 20794 d je podle něj teprve začátkem. „Kontrolní seznam je ještě dlouhý, máme před sebou desítky let práce,“ dodal Cretignier.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..