- Na klienty bank útočí podvodníci
- Chtějí z lidí vylákat peníze a vydávají se za PČR
Šmejdi si nedají pokoj. Dokazuje to oznámení Komerční banky, která varuje před novou bezpečnostní hrozbou. „Podvodníci jsou stále přesvědčivější, takže se nachytat mohou i lidé, kteří jsou jinak velmi ostražití,“ zdůrazňují zástupci finanční instituce.
Nepřehlédněte: Zapomeňte na Kaspickou příšeru. Americká armáda chtěla postavit obří ekranoplán s doletem 19 000 kilometrů
Banky varují před podvodníky
V posledních týdnech zintenzivnili kyberšmejdi své snahy, jak připravit důvěřivce z Česka o peníze, varují KB, mBank a další tuzemské banky. Celá věc je o to nebezpečnější, že pachatelé nyní přicházejí s vychytralým způsobem vylákání peněz, který je pro oběť velmi obtížné odhalit.
V prvním případě lidem chodí podvodné SMS, které se tváří jako oficiální zpráva od finančního úřadu, který jim chce vrátit přeplatek na daních. Na odkaz ve zprávě v žádném případě neklikejte, přenese vás na falešnou webovou stránku, kde podvodníci chtějí, abyste zadali údaje od platebních karet.
Ve druhém případě se útočníci vydávají za pracovníky banky a PČR. Aby oběť dokonale zmátli, využívají tzv. spoofing telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky.
V hovoru fiktivní bankovní úředník říká, že zjistil napadení účtu volaného a pod nátlakem se ho snaží přimět k převedení peněz na bankovní účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že se jedná pouze o dočasné bezpečnostní opatření.
Věrohodnost pokynů fiktivního bankovního úředníka umocňuje další telefonát, tentokrát osoby vydávající se za policistu. Ten potvrzuje volanému tvrzení uvedená v prvním telefonátu a nezbytnost převedení peněz na bezpečnější účet.
Falešný bankéř na telefonu
Podvodníci se také snaží přimět oběť ke sjednání úvěru na pobočce nebo v mobilním bankovnictví, následnému vybrání financí v hotovosti a vložení do „bezpečného“ bitcoinmatu přímo na kryptopeněženku podvodníka. Často také tvrdí, že za zneužitím stojí někdo z banky a vyžadují součinnost oběti a mlčenlivost při vyšetřování.
Než zareagujete na jedno nebo druhé, zjistěte si, kdo vás skutečně kontaktuje, třeba telefonátem na infolinku. Nadále platí, že byste neměli nikdy nikomu sdělovat své osobní údaje ani údaje o svém bankovním účtu a platební kartě. Ani byste si neměli instalovat do počítače nebo mobilního telefonu software pro vzdálené připojení, například TeamViewer.
Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: PČR, KB, vlastní, mBank
Takoví hloupí lidé by vůbec neměli vlastnit telefon !
Jsou sami sobě nebezpeční .