Facebook

Facebook zaplavily falešné reklamy na umělou inteligenci. Stačí kliknout a šmejdi vám vyluxují počítač

  • Populární Facebook je pod útokem hackerů
  • Podvodníci zneužijí zájem lidí o AI a nemilosrdně je okradou

Bezpečnostní experti varují před novým trikem kyberpodvodníků. Na Facebooku se uživatelům zobrazují sponzorované příspěvky, které lákají na informace o AI službách, ve skutečnosti je to ale jen trik, jak přimět nepozorné oběti ke stažení nebezpečných souborů. Jakmile uživatel klikne na škodlivý odkaz a stáhne malware, hrozí krádeže hesel a dalších citlivých informací.


Nepřehlédněte: Očekávaná funkce WhatsAppu je tady! Klasické textovky končí


Nebezpečné reklamy na Facebooku

Většina podvodů nabízí tipy, novinky a „vylepšené“ verze AI služeb Google Bard nebo ChatGPT. Narazit ale můžete i na množství dalších mutací, jako jsou příspěvky od Bard New, Bard Chat, GPT-5 či G-Bard AI. Některé příspěvky se navíc snaží využít popularity dalších AI služeb, jako je třeba Midjourney. Uživatelé často nemají tušení, že se jedná o podvody, a tak pod příspěvky vášnivě diskutují o roli umělé inteligence a příspěvky lajkují a dále sdílí.

„Alarmující je, že pro šíření podvodů jsou využívány facebookové stránky, které mají desetitisíce, statisíce a v některých případech i miliony fanoušků. Řada lidí potom může mít dojem, že jde o legitimní obsah. Mnoho stránek přitom existuje již dlouho. Jen dříve byly používány ke sdílení nejrůznějších citátů, motivačních obrázků, fotek z cest, zvířátek nebo politické agendy, tedy obsahu, na který řada lidí ráda reaguje. Ale pomocí podvodně ukrytého malwaru mohou útočníci stránky ukrást a zneužít je k další propagaci škodlivého obsahu. Podvodníci také často původní stránky různě přejmenovávají,“ říká Daniel Šafář z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Kyberzločinci vynakládají velké úsilí, aby podvody vypadaly důvěryhodně. Když uživatel vyhledá na Facebooku „Midjourney AI“, najde stránku s 1,2 miliony sledujícími, takže pravděpodobně uvěří, že se jedná o autentickou stránku. Pokud mají příspěvky mnoho lajků a komentářů, znamená to, že ostatní uživatelé na obsah reagovali, což v očích mnoha lidí dále zvyšuje důvěryhodnost. Hlavním cílem této falešné facebookové stránky Mid-Journey AI, stejně jako mnoha dalších, je přimět uživatele ke stažení malwaru. Aby vše působilo ještě důvěryhodněji, jsou odkazy na škodlivé webové stránky kombinovány s odkazy na legitimní recenze Midjourney nebo na sociální sítě.

Podvod, umělá inteligence
Zdroj: Racool_studio / Freepik

Nenaleťte podvodníkům

Jakmile je malware v počítači, odešle útočníkům na Discord zprávu „Nová oběť“ s popisem nově infikovaného počítače, včetně jeho názvu, verze operačního systému, paměti RAM, doby provozu a konkrétní cesty, ze které byl malware spuštěn. Tyto informace umožňují kyberzočincům přesně rozeznat, který podvod byl v tomto případě úspěšný.

Malware krade nejrůznější informace, včetně cookie, záložek, historie prohlížení a hesel. Zaměřuje se také na kryptoměnové peněženky, včetně Zcash, Bitcoin, Ethereum a dalších, ale cílí i na přihlašovací údaje z různých sociálních a herních platforem. Když jsou všechna data z cílového počítače ukradena, jsou uložena do jednoho archivu a nahrána na platformu pro sdílení souborů Gofile.

Následně infostealer odešle na Discord zprávu „Infikováno“, která obsahuje podrobnosti o ukradených datech a odkaz na archiv. Většina kampaní zneužívajících facebookové stránky a škodlivé reklamy šíří nějaký druh zlodějského malwaru.

Check Point odhalil, že některé kampaně využívají sofistikovaný zlodějský malware ByosBot, který je velmi těžké odhalit. Jedním z jeho cílů jsou informace o facebookových účtech a krádeže facebookových stránek. Zdá se, že kyberzločinci se snaží zneužít existující stránky s velkým počtem uživatelů, včetně reklamních rozpočtů, takže mnoho stránek s velkým dosahem by mohlo být tímto způsobem zneužito k dalšímu šíření podvodu.

Zdroj náhledové fotografie: LoboStudioHamburg / Pixabay, zdroj: Check Point

Total
0
Shares