Fabio Yan, šéf spotřebitelské divize čínské společnosti Huawei v České republice

Exkluzivní rozhovor s šéfem českého Huawei. Chceme být lídrem trhu se smartphony, říká

S příchodem nového roku 2021 se uskutečnil náš rozhovor s Fabio Yanem, šéfem spotřebitelské divize čínské společnosti Huawei v České republice. Otázek jsme měli celou řadu. Došlo na budoucnost společnosti, vlastní operační systém Harmony OS i na to, jak moc Huawei ovlivnily americké sankce. Zajímalo nás také uvedení platební služby Huawei Pay v Evropě, nadstavba EMUI a mnoho dalšího.

Huawei v roce 2017, potažmo na začátku předloňského roku ukázal neuvěřitelný progres. Společnost díky prodejům na poli smartphonů dokazovala, že se může stát globální značkou číslo 1. Obrovský a léty vydřený úspěch však zhatila kauza se Spojenými státy? Jak moc to Huawei ovlivnilo z pohledu vlastních cílů a budoucího vývoje produktů?

Ano, tahle situace na nás skutečně nějaký vliv měla. Nicméně do budoucna si stále věříme a nadále budeme investovat do výzkumu a vývoje, abychom mohli zákazníkům nabízet lepší produkty a služby.

Po začátku amerických sankcí jsme začali s oficiálním představením našeho obchodu s aplikacemi AppGallery na zahraničních trzích. Po dvou a půl letech se AppGallery stala třetím největším tržištěm s aplikacemi na světě. Výsledky našich telefonů s Mobilními službami Huawei (HMS) jsou nad očekávání dobré. Celkově nyní prodáváme 52 % chytrých telefonů s HMS. Naším cílem je dále zlepšovat uživatelskou zkušenost při práci s chytrými telefony.

Od roku 2019 pracujeme na strategii pro bezproblémovou uživatelskou zkušenost s umělou inteligencí (Seamless AI life strategy) a věříme, že všechen hardware může být navzájem lépe propojen pomocí software. To může změnit běžný život uživatelů. Například v Číně jsme představili řešení pro chytrou domácnost, založené na umělé inteligenci, v rámci kterého můžete ovládat elektrické spotřebiče prostřednictvím chytrého trelefonu, i když jste v práci.

Také dokáže automaticky zatáhnout rolety, spustit robotický vysavač, nastavit správnou teplotu klimatizace… V roce 2021 představíme novinky v segmentech chytrých hodinek, notebooků, audiozařízení atd., které budou primárně zaměřeny na lepší uživatelskou zkušenost.

HMS telefony si vedou nad očekávání dobře

Díky nucenému ukončení spolupráce s americkou společností Google Huawei ukázal až vitální touhu na mobilním trhu i nadále setrvat. Výsledkem bylo představení již zmíněné vlastní platformy HMS. Jak jste s jejím vývojem, podporou a odezvou zákazníků spokojení, a co byste chtěli v budoucnu změnit, nebo udělat jinak?

Jak už jsem zmínil, HMS telefony si vedou nad očekávání dobře. Počet aplikací v AppGallery se během jediného roku zdesetinásobil. Za nejdůležitější však považuji rapidní nárůst počtu lokálních aplikací na jednotlivých trzích. Pro uživatele jsou například zcela klíčové mapové aplikace pro navigaci a hledání lokálních podniků.

Na českém trhu je v tomto ohledu – co se kvality týče – jednoznačnou jedničkou Seznam.cz a jeho Mapy.cz, které v AppGallery samozřejmě najdete. Stejně tak je zde od českých vývojářů aplikace pro přesnou místní i celosvětovou předpověď počasí Windy. Nechybí televizní platformy od O2, Seznamu a dalších, rychle přibývají i jednotlivé komunikační platformy jako je Viber, lokální bankovní aplikace, hry, sociální sítě a samozřejmě nástroje pro kancelářskou práci jako je například Microsoft Office.

Veškeré další aplikace, které zatím nebyly do AppGallery zalistovány, si uživatelé najdou a nainstalují díky službě Petal Search, která je u nových přístrojů jako je například Mate 40 Pro již z výroby v telefonu předinstalována. Pochopitelně je naším cílem, aby se postupně všechny aplikace objevily pod jednou střechou přímo v AppGallery.

Harmony OS bude i pro evropské zákazníky

Jakou plánujete budoucnost pro Harmony OS na západních trzích? Je jasné, že v domovské Číně zákazníci se systémem nebudou mít problém, ale jak vnímáte jeho potenciál Evropě? Dorazí první smartphony s Harmony OS už letos?

Telefony s Harmony OS dorazí letošní rok i do Evropy. Mezi prvními budou moci nový operační systém vyzkoušet uživatelé naší aktuální vlajkové lodě Mate 40 Pro. Další vybrané starší modely se dočkají postupně také. Operační systém Harmony vychází ze stávajícího uživatelského rozhraní EMUI, je však již zcela postaven na našich vlastních základech. To nám umožňuje ještě lepší propojení a integraci jednotlivých produktů v rámci strategie 1+8+N. Postupně tak vzniká jedinečný ekosystém, ve kterém bude uživatel plynule přecházet z informačního a zábavního systému v autě na mobilní telefon, chytrý televizor nebo třeba tablet.

Z jednoho místa a zároveň odkudkoliv bude mít plnou kontrolu nad svým domácím internetem, zabezpečením bytu, osvětlením, vytápěním, větráním, kuchyňskými spotřebiči atd. Jednotlivé procesy budou dle vyřčených i odkoukaných požadavků zákazníka automatizovány tak, aby zabíraly co nejméně času a přesně naplňovaly očekávání. Podobně jako chytrá sluchátka s potlačením hluku se dnes díky chytrým algoritmům a řekněme strojovému učení dokážou plně přizpůsobit hluku okolí tak, aby jej posluchač prakticky vůbec neslyšel, dokážou v budoucnu například i domácí spotřebiče reagovat na přítomnost člověka a předvídat jeho požadavky bez toho, aby je musel složitě a zdlouhavě zadávat a nastavovat.

Fabio Yan, šéf spotřebitelské divize čínské společnosti Huawei v České republice
Fabio Yan, šéf spotřebitelské divize čínské společnosti Huawei v České republice | foto: Huawei

Aktuální situace v Evropě je taková, že díky chybějícím Google službám, jsou zákazníci ke značce skeptičtí. Kde Huawei hledá motivaci a zejména způsob, jak je i nadále oslovit?

Jak už jsem řekl, náš cíl je poskytnout uživatelům ty nejlepší, a hlavně nejužitečnější aplikace a služby. Některé nabízí přímo lokální vývojáři, některé musíme vyvinout sami, některé jsou celosvětové, ale všechny najdete v AppGallery. Ty aplikace, které spadají pod současné embargo se nám dle mého názoru daří postupně úspěšně nahrazovat. Investovali jsme jednu miliardu dolarů do programu Shining-Star, který kontinuálně podporuje vývojáře po celém světě a motivuje je k vývoji jejich aplikací i pro AppGallery a systém HMS. Díky tomuto programu do této chvíle vzniklo více než 10 tisíc inovativních aplikací po celém světě.

Placení pomocí Huawei Pay už letos?

Je znám alespoň přibližný termín uvedení platební služby Huawei Pay v Evropě? Přece jenom bezkontaktní platby jsou dnes fenoménem, a to i u starší generace uživatelů.

Službu Huawei Pay postupně rozšiřujeme do dalších zemí. Ve vybraných evropských zemích by se měla objevit nejpozději do konce letošního roku.

Že je společnost na poli smartphonů technologicky stále na špici znovu dokázala díky nové modelové řadě Mate 40. Ta zaujme zejména bezprecedentním výkonem a neuvěřitelně kvalitním fotoaparátem. Kde za daných okolností bere Huawei energii jít neustále dál a posouvat vlastní hranice?

Energii nám dodávají naši zákazníci a jejich pozitivní reakce na každý nový produkt. Je radost uvádět na trh takový přístroj, jako je vámi zmíněný Mate 40. Těší nás absolutní vítězství v nezávislých testech kvality a nadšené reakce zákazníků po celém světě. Obojí se pochopitelně následně odráží i do prodejních výsledků.

Už teď však v našich vývojových centrech v Šen-Čenu a ve Finsku připravujeme další vlajkovou loď, která nejen výkon samotného mobilního telefonu, ale i kvalitu fotoaparátu a filmové kamery posune o další krok dál. Naše investice do R&D patří celosvětově k nejvyšším. I to je důvod našeho úspěchu.

Vlajkový model Mate 40 Pro není drahý

Mate 40 Pro je jediným telefonem nejnovější řady dostupný v Evropě. Bez ohledu na perfektní výbavu a konektivitu je však poměrně drahý a stále bez Googlu. Neuvažovala čínská značka evropské zákazníky oslovit mnohem agresivnější cenou?

S prodejem Mate 40 Pro jsme zatím spokojeni a podrobnější výsledky budeme mít později. Nemohu také souhlasit s tvrzením, že by byl telefon drahý. Mate 40 Pro je naše vlajková loď, která má i podle nezávislých testů nejlepší fotoaparát na trhu (například podle DxOMark), je jedním z nejvýkonnějších 5G telefonů na trhu a celosvětově jde o první přístroj s 5nm čipem pro 5G. S našimi obchodními partnery navíc od samého začátku průběžně připravujeme nejrůznější prodejní akce, kde si mohou zájemci Mate 40 Pro pořídit za ještě výhodnější cenu například v kombinaci s chytrými sluchátky FreeBuds Pro atd.

Počítá Huawei s udržením vlastní mobilní divize? Bude se nově soustředit pouze na domácí scénu?

Mobilní telefony jsou klíčovou komponentou naší strategie 1+8+N. Huawei v tomto ohledu tedy nadále samozřejmě zůstává mezinárodním hráčem. Chceme být i nadále lídrem trhu.

Fabio Yan, šéf spotřebitelské divize čínské společnosti Huawei v České republice
Fabio Yan, šéf spotřebitelské divize čínské společnosti Huawei v České republice | foto: Huawei

S vývojem 5G se rozrůstá i trh s internetem věcí. Jak Huawei vnímá IoT a jakou roli pro firmu sehraje v nejbližších letech?

IoT neboli internet věcí je velmi široký pojem, který zahrnuje jak segment trhu pro koncové zákazníky, tak i celý průmysl jako takový. V obou případech je svět teprve na začátku, a i proto zde vidím opravdu velký potenciál. V rámci naší strategie samozřejmě počítáme s produkty určenými pro chytrou domácnost, sledování zdravého životního stylu, zábavu, mobilitu a další oblasti. Nový operační systém Harmony, jehož verze se stanou srdcem celé řady našich výrobků napříč kategoriemi, jsme připravovali právě s výhledem na chystaný plánovaný rozvoj IoT. Na Harmony OS stále pracujeme a pokud se v příští verzi dočká pozornosti od našich průmyslových partnerů, zvážíme možnou spolupráci i v této oblasti.

Chceme si v Česku udržet 15 procent trhu se smartphony

Jaké jsou aktuální cíle čínské společnosti a kde vidí další tržní potenciál?

Naším cílem pro aktuální rok je přinést českým zákazníkům nové kategorie výrobků a udržet 15% podíl na trhu chytrých telefonů.

Ohledně dalšího potenciálu trhu se nabízí zmínit změnu spotřebitelského chování po pandemii nemoci Covid-19. Virus ovlivnil život každého z nás a lidé si zvykli zůstat připojeni online takřka neustále. Roste tak poptávka po osobních počítačích, protože vzdělávání i práce online se stávají normou. Podobný trend platí také pro nositelnou elektroniku, protože lidé se více zajímají o svoje zdraví. Takže výrobky v oblasti notebooků a nositelné elektroniky, jako jsou chytré hodinky a náramky, budou pro Huawei v roce 2021 klíčové.

Stručná otázka: Jaký je nejprodávanější produkt Huawei za poslední dobu, řekněme půl rok či rok?

Velmi úspěšná je v České republice řada smartphonů P lite. Na oblíbený P30 lite jsme navázali modelem P40 lite a očekáváme, že se stane stejným hitem, jako jeho předchůdce. Kromě smartpohnů si Češi opravdu hodně oblíbili hodinky z řady Watch GT 2 a skvělá sluchátka řady FreeBuds.

Děkujeme za rozhovor a ať se společnosti v novém roce 2021 daří!

Total
0
Shares