Elon Musk

Elon Musk chce dát lidem čip do hlavy, ale má problémy s úřady. Pomoci by mohl nečekaný spojenec

  • Ovládat smartphone pouze myslí?
  • Nebo se snadno vyléčit z ochrnutí, či nekonečných depresí?
  • Mikročip od Neuralink prý dokáže nemožné
  • Věci ale nejdou podle plánu a Musk musí jednat

Elon Musk, nejbohatší člověk světa, oslovil konkurenta Synchron ohledně potenciální investice poté, co jeho vlastní biotechnologická společnost Neuralink začala zaostávat ve vývoji mozkového implantátu, uvedl to server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Elon Musk by rád vyzkoušel Velký hadronový urychlovač částic v CERNu. Máme se bát?


Majitel společností SpaceX a Tesla Elon Musk sní už několik let o tom, že lidé budou schopni ovládat elektroniku pouhými myšlenkami. Velký průlom v tomto ohledu udělala jeho společnost Neuralink, která speciální implantát úspěšně otestovala na opicích a prasatech.

Svět před několika měsíci oběhlo video, na kterém makak jménem Pager prostřednictvím čipu implantovaného do mozku hraje videohru Pong. Později implantát dostala i prasnice Gertruda. Jenže se bohužel ukazuje, že věci nejdou úplně podle plánu, což amerického miliardáře trápí.

Musk potřebuje pomoc

Musk v roce 2019 ambiciózně tvrdil, že Neuralink usiluje o to, aby implantát prošel regulačními orgány nejpozději do konce 2020. Později řekl, že očekává, že testy na lidech začnou v průběhu roku letošního. Projekt protahuje to, že čip stále nezískal schválení regulačních úřadů. Naproti tomu konkurenční startup Synchron veškeré potřebné podpisy amerických autorit již získal.

Společnost Synchron byla založena ve stejném roce jako Neuralink, ale je tvořena týmem pouhých 60 lidí, zatímco v Neuralinku pracuje 300 zaměstnanců. Startup také pracuje s relativně skromným rozpočtem, ale co je ze všeho nejdůležitější – svůj implantát již testuje v USA a Austrálii.

Dle zahraničních médií Musk proto nedávno oslovil zakladatele Synchronu Thomase Oxleyho, aby projednali potenciální dohodu. Není jasné, zda by transakce vyústila ve spolupráci nebo nějakou větší vazbu mezi oběma konkurenčními podniky. Synchron se podle všeho zatím nerozhodl, zda Muskovu nabídku přijme.

Potenciál mozkového čipu obou firem nespočívá jen v tom, že umožní ovládání TV nebo telefonu pouhou myslí. Své uplatnění najde i v medicíně. Musk tvrdí, že implantát Neuralinku vyléčí lidi s paraplegií, epilepsií, parkinsonovou chorobou nebo jedince trpící chronickým tinittem, tedy pískáním či hučením v uších. Pomoci by měl také lidem s depresí, úzkostí a ztrátou sluchu, zraku nebo paměti.

Stanete se cyborgem?

Nechali byste si do mozku zavést mikročip, abyste mohli ovládat elektroniku myšlenkami nebo utekli hrobníkovi z lopaty a dostali se z nevyléčitelné nemoci?

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares