planeta, Země

Druhá Země je blízko. Na nově objevené planetě by mohli přežít lidé

  • Ve vesmíru možná nejsme sami.
  • Data z teleskopu vědce znervózněla.

U dohasínající hvězdy vzdálené 40 světelných let od nás leží planeta, která by mohla být potenciálně vhodná pro život a je považována za „blízkou“ Zemi.


Nepřehlédněte: Xiaomi chystá telefon s nevídaně velkou baterií. Na jedno nabití se upovídáte k smrti


Objevili planetu podobnou Zemi

Vědci z University of Warwick oznámili, že se jim podařilo objevit novou obyvatelnou planetu velikosti Země. Tento objev byl učiněn ve spolupráci s agenturou NASA a Evropskou vesmírnou agenturou (ESA).

Gliese-12 b je od nás vzdálená „pouhých“ 40 světelných let a kolem své hostitelské hvězdy oběhne za necelých třináct dní. Exoplaneta je podobně velká jako Venuše a její povrchová teplota se odhaduje na 42 stupňů Celsia, je tedy výrazně chladnější než většina z 5 600 dosud objevených mimozemských světů mimo naši sluneční soustavu.

Šířka exoplanety – kterou tým objevil pomocí družice Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) – se odhaduje na přibližně 1,1násobek šířky Země, takže je podobná naší planetě i Venuši, která je astrofyziky často nazývána „dvojčetem“ našeho světa ve sluneční soustavě.

„Podle mého názoru nám tato planeta může nabídnout zatím nejlepší odpověď na otázku, zda na ní panují takové podmínky, aby byla obyvatelná,“ říká astrofyzik Shishir Dholakia z University of Southern Queensland v Austrálii pro Science Alert.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Jsme ve vesmíru sami?

„Vzdálenost Gliese-12 b od nás je však značným problémem, a to i při snaze vysledovat cokoliv aktuálního. Bohužel je tato planeta příliš daleko na to, abychom ji mohli blíže poznat. Světlo, které nyní vidíme, pochází z doby před 40 lety – tak dlouho trvalo, než k nám na Zemi dorazilo,“ vysvětluje astrofyzik Thomas Wilson.

Astronomové chtějí nyní na nové těleso zaměřit moderní Webbův teleskop. S jeho pomocí zamýšlejí zjistit přesnější složení atmosférického obalu planety. Možná se jim také podaří objevit na tělese stopy mimozemského života, i když by se s největší pravděpodobností jednalo o formu, jakou na Zemi neznáme.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: BBC, University of Warwick, Science Alert, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares