- Drony zasadí kolumbijským kartelům pořádnou ránu
- Budou likvidovat plantáže s kokou silnou chemikálií
Americká armáda plánuje, že s pomocí bezpilotních letounů efektivně zlikviduje plantáže s kokou, z níž se vyrábí kokain. Bezpilotní stroje postříkají pole chemikálií, která způsobí opadávání listů rostlin.
Nepřehlédněte: Nový podvod na Facebooku se šíří jako lavina: Stačí se přihlásit a přijdete o profil. Jak nenaletět?
Drony zlikvidují plantáže s kokou
Kolumbijské drogové kartely budou možná brzy čelit bezprecedentní existenční hrozbě ze strany dronů, které se kolumbijské policii chystá předat americká armáda. Bezpilotní letouny mají totiž rostliny koky po celé Kolumbii ničit silnými chemikáliemi (zřejmě defoliantem), čímž omezí produkci kokainu.
Podle americké armády jsou drony pro tuto operaci ideálním prostředkem, protože jejich nasazení minimalizuje rizika, která by jinak musela podstupovat policie v terénu. Pole s kokou obvykle hlídají strážci se samopaly a plantáže jsou obehnány signálními dráty napojenými na výbušniny, které mají zranit či zabít nezvané návštěvníky.
Drony proti kokainu
V žádosti kolumbijské policie, na kterou upozornil server DailyStar, stojí: „Pěstování koky v Kolumbii zůstává na rekordních maximech a eradikační operace v Kolumbii zůstávají nebezpečné. INL Bogota (policie) se snaží posílit schopnost zvýšit míru vymýcení koky a minimalizovat riziko pro policejní personál v terénu.“ V žádosti je rovněž uvedeno, že kolumbijská policie nechce použít drony vyrobené v Číně, a to kvůli obavám ze sledování.
Kolumbie je světovým lídrem v produkci kokainu. Ani po smrti nejznámějšího narkobarona Pabla Escobara se zemi nedaří zasadit drogovým kartelům a pěstitelům koky rozhodující ránu. Právě naopak. Rozloha plantáží v zemi se každým rokem zvětšuje.
Zdroj náhledové fotografie: Herney / Pixabay