- Nesmrtelnost je blízko, předpovídá programátor
- Věří, že brzy nahrajeme své vědomí do počítače
Na sociální síti Twitter se objevil kontroverzní příspěvek vývojáře Pratika Desaie, který tvrdí, že brzy bude možné vytvářet věrohodné digitální kopie lidské mysli, což nakonec povede k tomu, že budeme žít věčně. Příspěvek vyvolal smíšené reakce.
Nepřehlédněte: Vědci objevili superhmotný objekt, který možná ani neexistuje. Jedná se o podivnou hvězdu?
Vědomí si nahrajeme na internet
Pratik Desai, který založil několik úspěšných startupů v oblasti umělé inteligence, tvrdí, že pokud budou mít lidé dostatek video a hlasových záznamů svých blízkých, existuje stoprocentní šance, že příbuzní s nimi budou žít navždy.
Počítačový vědec ve svém kontroverzním tweetu zmínil několik důležitých technologických pokroků, které to umožní. Už dnes je podle něj možné věrohodně napodobit hlas, deepfake videa lidských tváří jsou stále důvěryhodnější a jazykové modely, jako GPT-4, dokážou plynně konverzovat s lidmi. K vytvoření skutečně důvěryhodného digitálního klonu tak chybí jen poslední položka, kterou je AGI – umělá obecná inteligence.
Desai na Twitteru uvedl: „Začněte pravidelně nahrávat své rodiče, starší lidi a blízké. S dostatečným množstvím dat, novou hlasovou syntézou a videomodely existuje 100% šance, že s vámi budou žít navždy i po opuštění fyzického těla. Do konce roku by to mělo být možné.“
Jeho tvrzení vychází z myšlenky, že pokud bude k dispozici dostatek (obrazového i zvukového) materiálu, umožní to vycvičit umělou inteligenci tak, aby se chovala stejně jako zesnulý.
Myšlenka ukládání mysli je již dlouho dílem science-fiction teoretiků, kteří si myslí, že budeme moci žít věčně na internetu mimo naše fyzické tělo. Vzpomeňme třeba uznávaného futurologa, vynálezce a vědce Raye Kurzweila, který je velkým příznivcem singularity.
Start regularly recording your parents, elders and loved ones. With enough transcript data, new voice synthesis and video models, there is a 100% chance that they will live with you forever after leaving physical body. This should be even possible by end of the year.
— Pratik Desai (@chheplo) April 8, 2023
Naši blízcí by mohli žít věčně
Desaiova vize je taková, že se podaří vytvořit „dokonalou kopii“ mozku, která pak bude žít ve virtuálním světě nebo uvnitř počítače.
Není však jasné, zda taková technologie někdy skutečně povede k vytvoření vědomé digitální bytosti nebo spíše pouhého digitálního klonu, který bude jen bledou napodobeninou člověka, kterého jsme kdysi znali a milovali.
Celý proces by zahrnoval digitalizaci videí, hlasových záznamů, dokumentů a fotografií dané osoby, které by byly následně vloženy do systému umělé inteligence, jenž by se o dané osobě dozvěděl vše potřebné. Uživatelé by si nakonec mohli zvolit i specifického avatara, který bude vypadat a chovat se stejně jako jejich zesnulý příbuzný.
Zdroj náhledové fotografie: patiencepending / Pixabay, zdroj: Daily Mail