- Webbův teleskop bude mít ve vesmíru pomocníka.
- Nancy Grace Roman bude vytvářet extrémně detailní megaexpozice.
V laboratořích amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vzniká nevídaný Nancy Grace Roman Space Telescope, který má výzkum kosmu posunout na zcela novou úroveň. Jedním z úkolů nového kosmického aparátu bude zkoumat temnou hmotu a mezery ve hvězdných proudech, zejména těch, které vycházejí z kulových hvězdokup obíhajících kolem galaxie v Andromedě.
Nepřehlédněte: Víme, kdy vyjde levný zabiják telefonů s Androidem. Apple iPhone SE 4 může začínat na 10 tisících
Nancy Grace Roman dokáže nemožné
V roce 2027 bude do vesmíru vynesen dosud nejpokročilejší teleskop, jaký kdy lidstvo vyrobilo. Podle americké vesmírné agentury by měl Nancy Grace Roman Space Telescope astronomům pomoci při hledání potenciálního života mimo naši sluneční soustavu. Cílem plánované mise je také otestovat nový koronograf, který bude mít za úkol najít planety podobné Zemi.
„Abychom se dostali z místa, kde jsme, tam, kde chceme být, musíme ho otestovat,“ řekl Rob Zellem z NASA. Koronograf je systém detektorů, hranolů, pružných zrcadel a různých masek o velikosti zhruba křídla malého klavíru. Sloužit má k blokování světla hvězd, což astronomům umožní zachytit slabé stopy vycházející z planet, které kolem nich obíhají.
„Tyto zkušenosti využijeme u příští generace vlajkových teleskopů NASA, které budou výslovně určeny k hledání planet podobných Zemi,“ dodal Zellem.
Vědci od teleskopu čekají zázraky
„Nancy Grace Roman umožní vědcům nahlédnout současně hluboko i široko a navíc stejně kvalitně, což lidstvu otevře nečekané možnosti,“ napsal dříve server Interesting engineering.
Vědci NASA očekávají že teleskop by mohl odhalit více než milion galaxií rozptýlených v kosmické historii – od velmi mladých a malých galaxií, ve kterých se teprve začínají rodit hvězdy, až po moderní éru s mnoha masivními a často neaktivními galaxiemi. Kromě toho může také otřást základy teoretické fyziky, protože se pokusí najít primordiální černé díry, které neexistují, respektive existují jen v oblasti teorie.
Přelomový aparát má být vypuštěn v roce 2027 na stejné místo, kde se nyní nachází Webbův teleskop. Vesmír bude pozorovat z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2), který leží 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Bussines Standard