- V roce 2014 do Země narazil mimozemský objekt
- V obrovské rychlosti dopadl do oceánu u Papuy Nové Guiney
Američtí vědci potvrdili, že objekt Oumuamua nebyl prvním tělesem, které k nám přiletělo z jiného hvězdného systému. Zprávou se zabýval server CBS.
Nepřehlédněte: Máme pro vás seznam starších telefonů Xiaomi, které v nejbližších týdnech dostanou MIUI 13
Oumuamua dílem mimozemšťanů?
Těleso nazvané Oumuamua bylo poprvé spatřeno havajskou observatoří 19. října roku 2017. Objekt doutníkového tvaru byl tehdy pozorován ve vzdálenosti kolem 33 milionů kilometrů od Země, když byl na cestě ze sluneční soustavy.
I když se většina vědecké obce nakonec shodla, že záhadný objekt je zřejmě odlomený kus planety podobné Plutu, někteří seriózní astrofyzici stále trvají na tom, že jde o umělý objekt mimozemského původu.
Až dosud se o tom nevědělo, ale Oumuamua není prvním tělesem, které přiletělo do naší Sluneční soustavy zpoza jejích hranic, k tomu došlo už o tři roky dříve. Vyplývá to z výzkumu dvojice hardwardských vědců Avi Loeb a Amir Siraj.
The meteor streaked across the sky off the coast of Manus Island three years earlier than what was believed to be the first confirmed interstellar object detected entering our solar system https://t.co/n0YXocSmgt
— CBS News (@CBSNews) April 15, 2022
Vesmírné těleso narazilo do Země
Loeb a jeho kolegové dlouhodobě zkoumají dráhy objektů, které vstupují do zemské atmosféry. A jedno z těchto těles, meteor, který proletěl oblohou a pak dopadl do oceánu u Papuy Nové Guiney, mělo všechny vlastnosti naznačující, že k nám přiletělo z velké dálky.
Vědci se svým objevem ale nemohli na veřejnost, protože vycházeli z tajných materiálů americké vlády – meteor zachytil americký vojenský satelit určený k detekci cizích raket a celou věc navíc konzultovali s člověkem z armády.
Loeba meteor okamžitě zaujal svou velmi vysokou rychlostí a neobvyklým směrem letu. Obojí naznačovalo, že pocházel z mezihvězdného prostoru. „Jakékoli vesmírné těleso, které cestuje rychlostí vyšší než 42 kilometrů za sekundu, může pocházet z mezihvězdného prostoru. Data ukázala, že meteor z ostrova Manaus zasáhl zemskou atmosféru rychlostí asi 45 kilometrů za sekundu,“ prozradil.
Měli jsme pravdu
Protože k uveřejnění těchto informací nikdy nedošlo, oba vědci na svůj objev pomalu zapomněli. Vrátili se k němu znovu až ve chvíli, kdy bylo zpozorováno těleso Oumuamua. Po dalším výzkumu a pomoci ostatních vědců a vlády Spojených států Siraj a Loeb určili s 99,999% jistotou, že objekt, který tenkrát dopadl do oceánu, byl opravdu mezihvězdný. Dnes víme, že měli pravdu.
Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Unsplash
… těleso narazilo do země v roce 2014 ale poprvé bylo spatřeno v roce 2017 :))))))