FRB, signál

Do Země narazil záhadný signál z vesmíru. Za milisekundu uvolnil tolik energie, kolik Slunce vyrobí za 30 let

  • FRB: Tajemné signály z vesmíru, které trvají milisekundy
  • Výzkumníci konečně zjistili místo vzniku toho zatím nejsilnějšího

Astronomové před dvěma lety zaznamenali zvláštní rádiový signál, který k Zemi doputoval ze vzdáleného vesmíru. Byl klasifikován jako rychlý rádiový záblesk (FRB). Ale zatímco takové signály jsou obvykle intenzivně silné emise rádiových vln neznámého původu, tento byl mimořádný. Byl tak silný, že uvolnil za méně než milisekundu stejné množství energie, jaké naše Slunce vyzáří za 30 let.


Nepřehlédněte: Američané pitvají mimozemšťany a skrývají UFO o velikosti fotbalového hřiště, tvrdí expert


Co mohlo tak silný signál vyvolat?

Od prvního objevu v roce 2007 jsou FRB (tzv. fast radio burst) pro astronomy záhadou. Odborníci dosud nikdy neobjevili přesný zdroj záření. Podle vědců je však ve vesmíru známo jen velmi málo věcí, které vysílají tyto signály.

Před dvěma lety dorazil k Zemi signál, který byl jiný než všechny předchozí – šlo o nejsilnější záblesk, jaký byl kdy pozorován. Vůbec poprvé byl detekován radioteleskopem Square Kilometer Array Pathfinder v západní Austrálii. Následná pozorování pomocí Very Large Telescope v Chile naznačila, že dorazil z velmi velké dálky a měl čtyřikrát více energie než jiné dříve pozorované FRB.

Vědci stále netuší, co přesně FRB způsobuje, ale domnívají se, že tento proces musí zahrnovat nějakou formu interakce mezi extrémně hmotnými a kompaktními objekty, jako jsou černé díry nebo neutronové hvězdy.

Většinu dříve pozorovaných FRB se podařilo vystopovat k jednotlivým izolovaným galaxiím. Pátrání po zdroji supersilné události pozorované v červnu roku 2022 však přineslo nečekané výsledky. Pozorování zdrojové oblasti Hubbleovým dalekohledem odhalilo, že záblesk nevychází z jedné galaxie, ale ze skupiny velmi starých galaxií, které zřejmě splývají.

Sedm galaxií v oblasti vystopovaného zdroje je starých přibližně pět miliard let, což je více než třetina stáří vesmíru. „K přesnému určení místa, odkud FRB pochází, bylo zapotřebí výkonu Hubbleova teleskopu,“ uvedla ve svém prohlášení astronomka Alexa Gordonová z Northwestern University v Illinois.

FRB, signál
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Pomohl ikonický Hubbleův teleskop

„Bez Hubbleova teleskopu by stále bylo záhadou, zda (signál) pochází z jedné monolitické galaxie a nebo z nějakého typu vzájemně se ovlivňujících systémů. Právě tyto typy prostředí – tyto zvláštní – nás vedou k lepšímu pochopení původu FRB.“

Pátrání po původu rychlých rádiových záblesků pokračuje. Vědci doufají, že k zásadnímu průlomu dojde, až budou koncem tohoto desetiletí uvedeny do provozu nové, výkonnější radioteleskopy, jako například chystaný teleskop Square Kilometer Array, který se v současné době buduje v Austrálii a Jihoafrické republice.

„Musíme prostě stále nacházet více těchto FRB, a to jak v blízkém, tak i ve vzdáleném vesmíru a ve všech různých typech prostředí,“ uzavřela Gordonová ve studii, kterou otiskl časopis American Astronomical Society.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Space, American Astronomical Society 

Total
0
Shares