- Měsíc zasáhlo neznámé těleso
- Astronom vše natočil na video
Měsíc patří k nejzajímavějším vesmírným tělesům. Napomáhá tomu fakt, že ho ze Země můžeme pozorovat pouhýma očima. Stačí vyjít ven a obrátit zrak k nebesům. Po staletí fascinuje profesionály i amatérské nadšence, mezi které se řadí i Japonec Daiči Fudžii. Ten Měsíc pozoruje každý den. A nedávno se mu podařilo zachytit něco, co nikomu jinému na světě – natočil, jak do měsíčního povrchu ve vysoké rychlosti něco narazilo.
Nepřehlédněte: NASA spadl kámen ze srdce: E.T. po dvou měsících znovu zavolal domů. Komunikaci na Marsu bránil kopec
Náraz nebeského tělesa
Ačkoli by se mohlo zdát, že Daiči Fudžii je ryzí amatér, není tomu tak – působí jako kurátor městského muzea v japonské Hiratsuce. Ze svého domu Měsíc pozoruje každý den po dobu několika let. Ale teprve až 23. února letošního roku byl svědkem nečekané události: „Podařilo se mi zachytit největší záblesk dopadu meteoritu na Měsíc v historii mých pozorování,“ napsal na Twitter.
„Byl to obrovský záblesk, který pokračoval v záření více než sekundu. Vzhledem k tomu, že Měsíc nemá atmosféru, meteory a ohnivé koule nejsou vidět, a v okamžiku, kdy se vytvoří kráter, zazáří.“ Fuji uvedl, že objekt spadl poblíž kráterů Ideler L a Pitiscus, které se nacházejí severozápadně na Měsíci.
Podle odhadů odborníků amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír může mít kráter po dopadu v průměru kolem dvanácti metrů. Zda je tento odhad přesný – a nebo ne – potvrdí brzy sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a Chandrayaan 2, které místo dopadu meteoritu již intenzivně zkoumají.
Měsíc je vystaven kobercovému bombardování
Země je meteority bombardována každý den, ale drtivá většina vesmírných šutrů shoří dříve než vstoupí do atmosféry. Přesně naopak tomu je v případě Měsíce, který má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru, což znamená, že meteority, které by shořely nad Zemí, mohou na měsíční povrch dopadat za působivých explozí.
Podle Billa Cooka z NASA dopadá na měsíční povrch denně asi 100 meteoritů o velikosti pingpongového míčku. „To je zhruba 33 000 meteoritů ročně. Meteority se pohybují přibližně rychlostí 48 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla,“ řekl pro server Live Science.
Měsíc je proto plný kráterů a stále vznikají nové. Je to nekonečný koloběh.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Space, Petapixel, DailyMail