Měsíc

Do Měsíce narazilo neznámé těleso a vědci mají video! Vesmírem se řítilo nepředstavitelnou rychlostí

  • Měsíc zasáhlo neznámé těleso.
  • Astronom vše natočil na video.

Japonský amatérský astronom Daiči Fudžii se znovu vyznamenal. Na svou speciální techniku natočil neznámý objekt, pravděpodobně meteor z roje Geminid, který dopadl na povrch Měsíce a způsobil krátký záblesk na jeho povrchu, píše server IFLScience.


Nepřehlédněte: Češi, žhavte telefony! Tohle populární Xiaomi právě dostává vymodlenou aktualizaci


Náraz nebeského tělesa

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. V případě Geminid leží toto místo – tzv. radiant – východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí: Castor a Pollux. Mateřským tělesem roje není obvyklá kometa, ale planetka 3200 Phaeton.

„Úlomky způsobující Geminidy pocházejí z planetky známé jako 3200 Phaethon. Nedlouho poté, co ji astronomové v roce 1983 objevili, bylo zjištěno, že dráha tohoto tělesa odpovídá dráze meteorů Geminid. To ukázalo na Phaethon jako zdroj každoročního meteorického roje. Přestože většina rojů pochází z komet, Phaethon byl klasifikován jako blízkozemní asteroid a nikoliv jako kometa,“ vysvětluje Serena Whitfieldová na blogu NASA.

Na Měsíc dopadají meteory a asteroidy běžně, mnohem častěji než na Zemi, protože Měsíc nemá žádnou atmosféru, v níž by shořely. Měsíc je plný velkých kráterů a stále vznikají nové. Je to nekonečný koloběh.

Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně

„Dnes v noci došlo k dalšímu dopadu tělesa na povrch Měsíce. Natočil jsem ho ze svého domova 8. prosince 2024,“ vysvětlil Fudžii na sociální síti X. „Jasné meteory a ohnivé koule se objevovaly každý den, ale také jsem jeden po druhém pozoroval měsíční impaktní záblesky.“

Není to poprvé, co Daiči Fudžii, kurátor městského muzea v Hiratsuce, zaznamenal náraz vesmírného tělesa do povrchu Měsíce. V březnu loňského roku natočil, jak poblíž měsíčních kráterů Ideler L a Pitiscus dopadl velký meteorit. I on způsobil jasný záblesk na noční straně našeho nejbližšího souputníka.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew McCarthy, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..