- Jupiter zasáhlo neznámé těleso
- Astronom vše natočil na video
Amatérští astronomové Jupiter pozorují každý den. A nedávno se jim podařilo zachytit záhadný, pouze dvě sekundy trvající záblesk. Zřejmě šlo o dopad nějakého kosmického tělesa, píše server IFLScience.
Nepřehlédněte: Teleskop Jamese Webba pokračuje ve své misi. Podívejte se na rozpínající se pozůstatky supernovy
Náraz asteroidu do Jupiteru
Do atmosféry Jupiteru, nepopiratelného krále planet, s vysokou pravděpodobností tento týden vnikl objekt, zřejmě vesmírná skála o velikosti několika desítek metrů. Ačkoli se asteroidy s Jupiterem srážejí relativně často, je pro astronomy docela výjimečné takovou událost zdokumentovat.
Dopad asteroidu byl zaznamenán systémem Camera for Optical Transient Surveys (PONCOTS) na Okinawě. V příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter) vědci uvedli: „Pokud jste ve stejnou dobu pozorovali Jupiter, zkontrolujte prosím data a pokud najdete záblesk, napište nám.“ Netrvalo dlouho a odpověděl jim člověk, který stojí za účtem MASA Planetary Log.
„Když jsem se ráno probudil a otevřel X, zaznamenal jsem informaci, že se na povrchu Jupiteru objevil záblesk. Když jsem pak zkontroloval video, našel jsem ho,“ napsal.
V současné době nejsou k dispozici žádné informace o tom, jak byl objekt velký, ačkoli byl zjevně dostatečně masivní na to, aby způsobil zajímavou podívanou. Planetky z pásu asteroidů, který se nachází v oblasti mezi drahami Marsu a Jupitera, se pohybují přibližně rychlostí 40 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla, který, pokud je dostatečně silný, může být viditelný i ze Země.
きのうのTLで知った木星の閃光、撮影したデータを確認してみたら写っていました。
…声が出ました(^^;
日本時間2023年8月29日1:45、世界時28日16:45です。https://t.co/UYhnvAmA63https://t.co/Y7nCHtJq4k pic.twitter.com/g0FerdyoVg— MASA Planetary Log (@MASA_06R) August 29, 2023
Planeta čelí dopadům vesmírných těles běžně
Jupiter je často bičován asteroidy kvůli své mohutné gravitaci, která přitahuje prolétající objekty jako mucholapka mouchy. Studie z roku 2013 tvrdí, že každoročně je až šedesátkrát zasažen balvany o průměru 5 až 20 metrů. Objekty větší než 100 metrů pak narazí do Jupiteru každých několik let.
K nejznámějšímu nárazu do Jupiteru, který se vědcům podařilo zdokumentovat, došlo v roce 1994, kdy se s plynným obrem srazila kometa Shoemaker-Levy 9, což se zapsalo do historie jako vůbec první přímé pozorování srážky dvou těles ve sluneční soustavě. Kometa byla identifikována krátce před impaktem, kdy ji slapové síly Jupiteru „roztrhaly“ na mnoho menších fragmentů.
Od té doby bylo pozorováno nejméně osm dalších srážek asteroidů s Jupiterem. Patří mezi ně i mimořádně spektakulární impakt ze září 2021. Podle vědců je Jupiter mimořádně hodnou planetou, protože díky svým obrovským rozměrům přitahuje komety a asteroidy, které by jinak „bombardovaly“ Zemi.
Zdroj náhledové fotografie: NASA/JPL, zdroj: IFLScience, AANDA
Je to takovej obri vysavac nasi slunecni soustavy chrani zemi pred kolizi bordelu z vesmiru, jako i ostatni planety. Dumyslnej system…