- Jupiter zasáhlo neznámé těleso
- Astronom vše natočil na video
Amatérský astronom natočil objekt, který narazil do Jupiteru a vytvořil jasný světelný záblesk, když se rozpadal v atmosféře plynného obra.
Nepřehlédněte: Na Slunci došlo k silné erupci, hlásí vědci. Směrem k Zemi míří gigantická solární bouře
Náraz asteroidu do Jupiteru
Jupiter je tak hmotný, že technicky vzato neobíhá kolem Slunce. Při takové gravitační síle by člověk očekával, že do něj budou pravidelně narážet asteroidy, které se dostanou do jeho blízkosti, a měl by pravdu.
Jedna modelová simulační studie z roku 2013 odhaduje, že planeta každoročně zažije 12 až 60 dopadů těles o průměru 5 až 20 metrů. V jiné studii se zase píše, že větší objekty o průměru přibližně 1,6 kilometru dopadají na povrch Jupiteru jednou za 6 000 let.
Natočení těchto dopadů je však velkou vzácností. Doposud byly amatérskými astronomy zachyceny tři záblesky, které způsobily asteroidy. K poslednímu dopadu došlo letos 15. listopadu.
V současné době nejsou k dispozici žádné informace o tom, jak byl objekt velký, ačkoli byl zjevně dostatečně masivní na to, aby způsobil zajímavou podívanou.
Planetky z pásu asteroidů, který se nachází v oblasti mezi drahami Marsu a Jupitera, se pohybují přibližně rychlostí 40 000 km/h a jejich kontakt s jiným objektem obvykle vytváří intenzivní teplo, krátery a zároveň způsobí zářivý záblesk viditelného světla, který, pokud je dostatečně silný, může být viditelný i ze Země.
昨晩の木星閃光のGIF動画です。 pic.twitter.com/4DC1lFguoi
— 鈴木邦彦 (@kunihiko_suzuki) November 16, 2023
Planeta čelí dopadům vesmírných těles
Jupiter je často bičován asteroidy kvůli své mohutné gravitaci, která přitahuje prolétající objekty jako mucholapka mouchy. K nejznámějšímu nárazu do planety, který se vědcům podařilo zdokumentovat, došlo v roce 1994, kdy se s plynným obrem srazila kometa Shoemaker-Levy 9, což se zapsalo do historie jako vůbec první přímé pozorování srážky dvou těles ve sluneční soustavě. Kometa byla identifikována krátce před impaktem, kdy ji slapové síly Jupiteru „roztrhaly“ na mnoho menších fragmentů.
Zdroj náhledové fotografie: NASA/JPL, zdroj: IFLScience