- Lidstvo generuje nevyčíslitelné množství dat
- Kam je ale uložíme?
Potřeba lidstva ukládat obrovské množství dat se v dohledné době zcela jistě nezmění. Naštěstí čínští vědci zkoumají inovativní metodu, jak do stejného fyzického prostoru na optickém disku vměstnat mnohem více informací.
Nepřehlédněte: Student nosí v hlavě celý Google. Na internetu vyhledává jen pomocí své mysli
Na disk se uloží milion filmů
Nová technologie je založena na optickém ukládání dat (ODS), které se používá při zápisu na všem dobře známé nosiče typu DVD, jen s tím rozdílem, že funguje ve třech rozměrech.
To znamená stovky vrstev namísto jedné, což vede k obrovskému skoku v kapacitě. Představte si, že na běžný disk DVD se vejde ekvivalent milionu filmů ve standardním rozlišení. Kdybychom je naskládáli na sebe, dostáváme se do oblasti exabitů (milion trilionů bitů), vysvětluje server Science Alert.
„Tato technologie umožňuje dosáhnout úrovně ukládání v řádech exabitů uspořádáním disků o velikosti nanometrů do polí, což je klíčové ve velkých datových centrech s omezeným prostorem,“ říkají výzkumníci v článku, který publikoval odborný server Nature.
Klíčové ve studii bylo použití zbrusu nového paměťového média, které se nazývá AIE-DDPR (aggregation-induced emission dye-doped photoresist). V podstatě jde o velmi tenkou vrstvu, která umožňuje zapisovat data s nebývalým rozlišením, a to částečně díky vzorům světla aplikovaným na povrch, částečně díky barvivu a částečně díky kombinaci molekul, které světlo zachycují a reagují na něj.
„Datová centra založená na současných hlavních technologiích ukládání dat, jako jsou polovodičové flash paměti a pevné disky, způsobují vysokou energetickou zátěž, vysoké provozní náklady a mají krátkou životnost,“ upřesňují vědci. Nová technologie tohle všechno může změnit.
Přelomová technologie
Je však důležité podotknout, že stále existují významné překážky, které je třeba překonat. Než bude možné novou technologii prakticky využívat v širším měřítku, musí být rychlejší (zápis/čtení) a energeticky účinnější, i když výzkumníci již mají určité nápady, jak toho dosáhnout.
Navzdory přetrvávajícím těžkostem jsou potenciální přínosy nové technologie nepopiratelné: datová centra zaberou podstatně méně místa, budou levnější na údržbu a během provozu spotřebují méně energie.
Zdroj náhledové fotografie: Phil Hearing / Unsplash, zdroj: Science Alert
O fluorescenčních discích se stovkami vrstev se mluvilo snad již před 20 lety…