Dechberoucí fotografie z vesmírné stanice ISS. Atlanstký oceán se leskne jako dokonale vyleštěné zrcadlo

  • Posádka ISS zveřejnila dechberoucí snímek Atlantského oceánu
  • Fotka byla pořízena ze zhruba 400 kilometrů vysoké oběžné dráhy kolem Země

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) mají plné ruce práce, ale někdy si najdou čas, aby s „pozemšťany” sdíleli působivé snímky nasnímané z kosmu. Jeden takový se jim podařilo vyfotit 10. dubna právě ve chvíli, kdy se sluneční světlo odráželo od hladiny Atlantského oceánu. Dechberoucí fotka byla pořízena ze zhruba 400 kilometrů vysoké oběžné dráhy kolem Země.


Nepřehlédněte: Google Mapy vylepšují rozlišení nad Ruskem. Odhalily nafukovací stíhačky i největší ponorky světa


Krása, která bere dech

Kdo z astronautů je autorem fotografie, to NASA neuvádí, na kráse jí to ale vůbec nic neubírá. Odrážející slunce na hladině Atlantského oceánu vypadá jako dokonale vyleštěné zrcadlo. Uznejte sami, jak dokonale vypadá.

Rozměry má jako fotbalové hriště

Mezinárodní vesmírná stanice ISS má rozlohu fotbalového hřiště, hmotnost skoro 450 tun a hned několik obytných a pracovních modulů pro posádku. Každý den obletí Zemi šestnáctkrát, a to rychlostí 8 km/s ve výšce téměř 400 kilometrů. Projekt si od startu prvního modulu v roce 1 998 vyžádal již stovky miliard amerických dolarů.

Zdroj: NASA

ISS je odrazový můstek k cestám do dalekého vesmíru

Startovat ke hvězdám, cestovat vesmírem a mít základnu na Marsu, Měsíci a dalších planetách, to je sen, o kterém lidstvo sní po generace. V podstatě se nám to ale již částečně podařilo – na nízké oběžné dráze kolem Země máme svůj vesmírný domov, stanici ISS. Na její palubě posádka provádí věci, které by nás jednou mohly dostat hlouběji do vesmíru.

Jediné místo, kde jsou vztahy mezi USA a Ruskem ještě v pořádku

ISS je rozdělena na ruskou a americkou sekci. Rusko zodpovídá za její pohon a za kontrolu dráhy letu. Spojené státy pak zajišťují podporu života na stanici a dodávky energie. Obě země a další státy také na ISS vysílají své astronauty, přičemž aktuálně jsou na stanici Rusové Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, Američané Kayla Barronová, Raja Chari, Thomas Marshburn, Mark Vande He a  Němec Matthias Maurer.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.