- Máme problém s časem ve vesmíru?
- NASA se snaží vytvořit časové pro Měsíc
21. července 1969 učinil astronaut Neil Armstrong první osudový krok na Měsíci. Stalo se tak přesně ve chvíli, kdy na naší planetě ukazoval standardní světový čas 2:17 minut. Jaký čas byl ale v té době na naší přirozené družici?
Nepřehlédněte: NASA objevila v blízkosti Země něco zvláštního: Obrazce ve tvaru písmen, které se vznáší
Měl by mít Měsíc své vlastní časové pásmo?
Od chvíle, kdy astronauti opustili povrch Měsíce, čas běží jako voda. A to doslova, protože vědci nyní zjistili, že se náš pozemský čas od toho měsíčního za 52 let liší zhruba o 1,1 sekundy. To odpovídá 57 miliontinám (0,0000575) sekundy, o které se měsíční čas oproti času na Zemi protáhne každý den. O tom, že na Měsíci čas běží rychleji, se ví desítky let. Až nejnovější studie však přišla s konkrétní odpovědí.
V současné době používají národy při lunárních misích svá vlastní časová pásma. Vědci však varují, že to nebude udržitelné v budoucnosti, protože USA, Čína a Rusko plánují na Měsíci vybudovat stálé kolonie, natož když se rozvinou velkolepé plány na vybudování lunární železniční sítě.
Na nedávném setkání v Nizozemsku se proto členové vesmírných organizací z celého světa shodli, že je třeba zavést měsíční časové pásmo – mezinárodně uznávaný společný lunární referenční čas, který by mohly všechny budoucí mise používat pro snadnou komunikaci a navigaci.
Matematický oříšek
„Infrastruktura na Zemi, jako je GPS, měří čas až na úrovni nanosekund,“ říká Cheryl Gramlingová, inženýrka navigačních systémů z Goddardova střediska vesmírných letů v Marylandu. „Pokud se snažíte navigovat nebo přistát na Měsíci a vyhnout se nebezpečným oblastem, pak je tato přesnost důležitá.“
Otázek je však zatím víc než odpovědí. Bude se v následujících letech skutečně zavádět jednotné lunární časové pásmo? To zřejmě netuší ani NASA. Jisté je, že půjde o rovnici snů pro matematiky.
Zdroj náhledové fotografie: LoganArt / Pixabay, zdroj: Science Alert, Whitehouse.gov